Warszawa kontra "Lex developer"? "Stolica powinna mieć własne zasady, inne niż określone w ustawie"

Warszawa, jeszcze przed wyborami samorządowymi chce wprowadzić własne standardy i ostrzejsze zasady lokalizacji bloków na terenach, na których dziś nie wolno budować mieszkań.

To odpowiedź na tzw. "Lex deweloper", ustawę, która przewiduje szybką ścieżkę przekwalifikowania gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Krytykowana przez architektów, samorządowców i ruchy miejskie zezwala na wznoszenie bloków niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu. 

Warszawa wprowadza własne zasady

- Choć specustawa określa również standardy urbanistyczne, jakie musi spełnić inwestor, by otrzymać konieczne pozwolenia, to miasta powinny wprowadzić jednak własne, dodatkowe zasady niż te określone w ustawie. I to właśnie czynimy - tłumaczy Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy

Architektka przyznaje też, że chodzi o to, aby ograniczyć pole działania specustawy.

- Tak, aby nie powstawała zabudowa mieszkaniowa w miejscach, gdzie nie ma dobrej komunikacji, odpowiedniej infrastruktury i obsługi oświatowej - wymienia Happach. 

W uchwale, nad którą dziś głosowano, zapisano m.in aby budynki wielorodzinne powstawały bliżej szkół czy przedszkoli oraz przystanków komunikacji miejskiej, niż określono w specustawie mieszkaniowej. Mają mieć one też nie więcej niż siedem kondygnacji.

- W ten sposób chcemy się zabezpieczyć przed pomysłami deweloperów, którzy na mocy nowych przepisów, mogliby budować osiedla wbrew planom zagospodarowania i nie licząc się z kosztami społecznymi - dodaje radny PO Michał Czaykowski.

- Każde miasto powinno się zabezpieczyć przed negatywnymi konsekwencjami. Tak samo, jak robi to Warszawa - dodaje.

Gdańsk, Poznań, Białystok

Warszawa prawdopodobnie nie będzie jedynym miastem, które chce mieć narzędzie w walce z "Lex deweloper". Podobne rozwiązania planuje przyjąć także Gdańsk. Nad przygotowaniem własnych przepisów zastanawiają się również Poznań i Białystok.

TOK FM PREMIUM