"Przebywali w hali" symbolem upadku "Solidarności"? Tomasz Wołek: Jest karykaturą samej siebie

Dziś rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Tomasz Lis przyznał w TOK, że podziały polityczne są naturalne, ale "dzisiejsza Polska jest krajem, w którym (...) z teraźniejszości wyklucza się część społeczeństwa".

- Dlaczego bohaterowie sierpnia' 80 nie są dzisiaj razem? - zapytał w Poranku TOK FM Jan Wróbel. Jego gośćmi byli Tomasz Lis, prof. Wiesław Władyka i Tomasz Wołek.

- Pytanie brzmi czy podziały, które dzisiaj się tak mocno manifestują, są czymś naturalnym i czy wyrosły z 31 sierpnia. Moim zdaniem tak nie jest - odpowiedział prof. Wiesław Władyka, tłumacząc, że nawet jeśli "wielki fakt historyczny, jeśli łączy ze sobą ludzi na chwilę, to po pewnym czasie również ich dzieli".

Podział sztucznie podsycany

- To, co dzisiaj jest manifestem inności czy obcości jednych wobec drugich, jest inspirowane brudną polityką. Brudną, ponieważ za dużo jest w niej manipulacji pamięcią i przeszłością, wykluczania jednych przez drugich. Moim zdaniem to proces inspirowany, manipulowany i powodowany złą wolą polityczną - podkreślił profesor.

Tomasz Wołek zaznaczył, że podczas strajku w stoczni występowały podziały ws. przyszłości i postulatów, ale "nad tym wszystkim dominowała potrzeba jedności". - Wspólny był przeciwnik i to jednoczyło - podkreślił gość Jana Wróbla. 

- Wtedy dobry naród występował przeciwko złej władzy. Jedność była naturalna, a potem naturalny był podział - podkreślił Tomasz Lis oraz zaznaczył, że zgadza się z tym, iż jest on obecnie sztucznie podsycany.

Polska przekreślonych marzeń

- Towarzyszy temu wykluczanie z historii największych bohaterów tamtego wielkiego wydarzenia. Dzisiaj ta rocznica musi być rozpatrywana w świetle tego, co się dziś dzieje. I tu rozpoczyna się dyskusja czy to, co się dziś dzieje jest nawiązaniem - jak twierdzi władza - do ideałów tamtej Solidarności czy jest głębokim ich zaprzeczeniem - powiedział redaktor naczelny "Newsweeka". Dodał, że jego zdaniem prawdziwą jest ta druga ocena.

Tomasz Lis zwrócił także uwagi na epitety, jakimi władza PiS obraża społeczeństwo.

- Dzisiejsza Polska jest zaprzeczeniem marzeń ludzi, którzy wtedy myśleli o demokratycznym kraju, w którym będziemy do końca u siebie gospodarzami. (...) Polska jest dzisiaj krajem, w którym z historii wyklucza się bohaterów, a z teraźniejszości wyklucza się część społeczeństwa. "Komuniści, złodzieje, kanalie, zdrajcy, zabiliście mi brata" - to nie są propagandowe klisze, tylko cytaty (z polityków PiS - red.). Jest to operacja zaprogramowana i metodycznie prowadzona od lat - ocenił Tomasz Lis.

Z kolei Tomasz Wołek zaznaczył, że jedynym związkiem, z którym rząd PiS dzisiaj rozmawia, jest NSZZ "Solidarność", która według niego jest karykaturą samej siebie sprzed lat i przybudówką partii PiS. - Pokazuje to ta nadgorliwość, żałosna historia z tablicą, która miała upamiętniać przebywanie obu braci Kaczyńskich podczas strajków w stoczni. To pokazuje, jak nisko upadła - podsumował Wołek. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

 • O sojuszu PiS i SLD;
 • O planowanym strajku budżetówki;

 

"Sytuacja jest krytyczna". Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy wzywa do protestów

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Rocznica Sierpnia' 80. Tomasz Lis, Wiesław Władyka i Tomasz Wołek w rozmowie z Janem Wróblem w TOK FM
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 7 razy 3

  Sierpień 80 to całkiem współczesna historia. Są zapisy filmowe, są naoczni świadkowie wydarzeń. Wiadomo kto, wiadomo gdzie i w jakiej roli występował. Poza braćmi wiadomymi w stoczni było wielu innych, może też ich na tablicy umieścić? A może dość gloryfikowania, a pora zastanowić się, w którą stronę Polska zmierza i czy o taki kierunek chodziło strajkującym?

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  Smiech na sali. Co moze na temat Sierpnia 80 powiedziec T. Lis, ktory wowczas byl jeszcze smarkiem ?

 • felicjan.dulski

  0

  Przebywał w hali?
  Nie!
  Raczej chlał w przybytku.

 • pppaaappp

  Oceniono 7 razy -1

  Dziś prowadził pan Wróbel, byłem ogromnie zaskoczony, niestety negatywnie, że piątkowa ekipa wystąpiła z tym prowadzącym, traktując go jak normalnego dziennikarza. Przykre.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy -1

  "21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980
  Zobacz w Wikiźródłach tekst
  21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
  Żądania strajkujących załóg reprezentowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy były następujące:

  Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.
  Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
  Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
  a) przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976, – studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
  b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
  c) znieść represje za przekonania.
  Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
  Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
  a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
  b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
  Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.
  Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
  Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.
  Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
  Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
  Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.
  Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
  Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
  Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
  Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
  Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.
  Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.
  Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy."

  Bez komentarza.

 • eski57

  Oceniono 6 razy -2

  Ambicjonerstwo , zawiść i zazdrość – wzbudzająca nienawiść i zaprzeczenie Prawdy przez skrajną prawicę powoduje , że nie ma wspólnych obchodów tego święta ustanowionego ku pamięci podpisania przez stronę Rządową i L. Wałęsę reprezentującego ówczesną Solidarność ; Porozumień Sierpniowych kończących strajki w 1980 roku !
  - Odpowiedzialnym za podziały wśród działaczy "S" i społeczeństwie jest przede wszystkim J. Kaczyński m. inn usiłujący fałszować historię Polski i odebrać przywództwo L. Wałęsie w przeobrażeniach ustrojowych Polski na rzecz brata Lecha i ..sobie ! ?

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy -2

  Vide, Danton i Robespierre...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -4

  Tamte wydarzenia sierpniowe mialy dla mnie znaczenie w sensie szansy na wymskniecie sie ruskiemu spod batoga. Gro postulatow miala co zrozumiale czysto materialne podloze i byly poswiadczeniem niewydolnosci systemu centralnego zarzadzania gospodarka. W Polsce takim malym ladunkiem wybuchowym podlozonym pod system w latach 50 byla zgoda na prywatna wlasnosc rolna, kompromis majacy na celu odciagniecie chlopow od wspomagania powojennej AK.
  Wolny rynek w sektorze obowiazujacy od roku 70 doprowadzil do konfliktu producenckiego dwoch sektorow rzadzacych sie innymi prawami. W efekcie doszlo do kompromitacji polskiego modelu komunizmu i postulowanych kartek na mieso.
  Tak czy inaczej zolnierze wykleci podlozyli spora bombke pod komunizm w Polsce i choc politycznie przegrali to chlop wiedziony mentalnoscia wlasciciela nie mial zamiaru sprzedawac calej produkcji w systemie panstwowego rozdzielnika.
  W zadnym kraju deomoludu nie doszlo do takich napiec w dystrybucji zywnosci, a pamietam iz bylem w prawie wszystkich w owym czasie. Okresowo oczywiscie dochodzilo do napiec np. na morawach czy w Rumunii ale ogolnie jakos system kolchozowy dawal rade.
  Juz dzis nie mam pretensji o to iz zlazkiem niepodleglosci stalo sie mieso, moze nie ten styl co w 1918 ale tak czy inaczej ruski poszol won i tylko pozostaje zal ze nie wykorzystalismy swojej szansy 25 lat dominacji USA na wzmocnienie panstwa i narodu i naszej pozycji miedzynarodowej.

 • Dodger Merciless

  Oceniono 4 razy -4

  Którzy dziennikarze są obiektywni dla słuchaczy czy ci od PO czy ci od PIS.Jedni są w kieszeni Berlina drudzy w kieszeni prezesa.Nie ufam ani jednym ani drugim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX