Jak rozpoznać, że dziecko było molestowane? Ekspertka: Największe spustoszenie robią osoby zaufane

Dzieci, które były wykorzystywane seksualnie zachowują się inaczej niż wcześniej. Psycholożka, Grażyna Lewko, tłumaczyła w TOK FM, co powinno zaalarmować rodziców i jak rozmawiać z dziećmi o problemach.

Grażyna Lewko, psycholożka i psychotraumatyczka pracująca z ofiarami molestowania seksualnego, po wielu latach prowadzenia terapii uważa, że "nie niestety ma takiej rzeczy, której dorośli nie zrobiliby dziecku". Dlatego tak ważne jest słuchanie go i zwracanie uwagi na zmiany w jego zachowaniu. 

Jak zorientować się, że ktoś może krzywdzić bliskie nam dziecko?

Zdaniem psycholożki bardzo ważne jest uważne słuchanie dziecka. 

- Największe spustoszenie robią  osoby, do których dziecko i rodzice mają zaufanie. Np. ojciec, mama, przyjaciel rodziców, ksiądz. Podstawowe poczucie zaufania, które pozwala nam żyć, jest u takiego dziecka zdruzgotane - mówiła gościni Karoliny Głowackiej oraz dodała: - Jego odbudowanie jest bardzo trudne i wymaga wysiłku od różnych dorosłych.

Specjalistka zaznaczyła, że rodzice często nie chcą słuchać dzieci, ponieważ oczekują, że będą one grzeczne.  

- Dziecko, które było wykorzystane seksualnie, nie może być grzeczne. Ono nie daje sobie rady z przeżyciami, które cały czas ma w pamięci. Istotne jest, aby wiedzieć, że skrzywdzone dziecko zachowuje się inaczej. Coś zaczyna się z nim dziać - mówiła ekspertka, podkreślając, że powinno się w takiej sytuacji zapytać, dlaczego syn czy córka zachowują się w dany sposób, porozmawiać o tym, co się stało, spytać co ich trapi.

Czytaj też: Jan Paweł II wiedział o przemocy księży? "Całkowicie ignorował doniesienia o molestowaniu dzieci"

Psycholożka przytoczyła również historię jednej ze swoich małych pacjentek. -Dziewczynka zapytana na konsultacji o to, dlaczego opowiada to wszystko osobie, którą widzi pierwszy raz w życiu, odparła, że robi to, ponieważ widzi, że ja chcę słuchać - mówiła w TOK FM ekspertka i dodała, iż tylko od dorosłych zależy czy będą chcieli usłyszeć o problemie swojego dziecka. 

Molestowanie dzieci. Jak je rozpoznać, jeśli dziecko nic nie mówi?

Gościni TOK FM podkreśliła, że dzieci pokazują swoim zachowaniem, że przeżyły coś strasznego. Starsze będą zachowywać się inaczej niż wcześniej, natomiast u zupełnie małych będzie to można zaobserwować w "zabawie'. 

- Małe dzieci są niezwykle wiarygodne. One pokazują to, co przeżyły. Kiedy bawi się dziecko, które przeżyło coś strasznego, to ono bawi się w taki sposób, że my odwracamy wzrok - mówiła specjalistka, zaznaczając, że dziecko będzie "bawić się" w ten sposób w różnych miejscach, również w szkole czy przedszkolu. 

Czytaj też: Upamiętnią dzieci skrzywdzone przez księży. "Kościół perfekcyjnie chroni sprawców"

Jak edukować dzieci, aby nikt ich nie skrzywdził? 

Zdaniem Grażyny Lewko najważniejsza jest edukacja i rozmowa. - Należy powiedzieć dziecku, że jeśli ktoś będzie zachowywać się w taki sposób, że poczuje ono niepokój, albo będzie próbować je dotykać, to jest to zakazane. Nie wolno, żeby dorosły się tak zachowywał - tłumaczyła psycholożka. 

- Musimy dziecko przygotowywać, że jest coś takiego [jak molestowanie seksualne - red.]. Że nie wsiada się bez wiedzy rodziców do czyjegoś samochodu, nawet jeżeli to jest znajomy - mówiła ekspertka. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Czy jeśli było się skrzywdzonym, to warto o tym teraz powiedzieć;
  • Dlaczego dorośli tak bardzo ufają księżom;
  • Jakie znaczenie ma szybka terapia w gabinecie terapeutycznym;
  • Dlaczego dzieci ukrywają swoją traumę;

TOK FM PREMIUM