Konwencja PiS. "Seniorzy zamiast o podwyżkach emerytur usłyszeli, że będzie więcej domów starców"

- Seniorzy, którzy liczyli, że podczas konwencji PiS usłyszą o podwyżkach emerytur, dowiedzieli się, że będzie więcej domów starców - mówiła w TOK FM Joanna Solska, dziennikarska i publicystka tygodnika Polityka. Zwróciła też uwagę na to, że w czasie przemówienia nie poruszono tematu służby zdrowia.

W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. W swoim przemówieniu prezes Jarosław Kaczyński skoncentrował się przede wszystkim na jedności prawicy. W czasie konwencji wspólnie z liderami koalicyjnych ugrupowań - z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą - podpisał kolejne porozumienie programowe. 

Wybory samorządowe 2018: Pięć propozycji PiS

Podczas wystąpienia prezes PiS podkreślił, że obóz Zjednoczonej Prawicy "idzie razem ku zwycięstwu, ku lepszej Polsce". Mówił również, że chce, aby "wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, by za 15-20 lat w Polsce było tak, jak na zachód od naszych granic".

Z kolei premier Mateusz Morawiecki wymienił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe: obniżkę rachunków za ciepło, energię i utylizację odpadów, odbudowę połączeń autobusowych i kolejowych czy upowszechnienie w gminach dostępu do szybkiego internetu.

- Od pewnego czasu PiS obiecuje – i dzisiaj zostało to powtórzone – że pieniądze z budżetu centralnego będą płynęły do tych samorządów, w których wygrają kandydaci PiS. To niepokojące - oceniła w rozmowie z Radiem TOK FM Joanna Solska, dodając: 

- Premier zapowiedział nową piątkę, ale jakby się jej przyjrzeć, to nie ma się z czego cieszyć - skomentowała. 

W trakcie przemówienia szef rządu zapowiedział, że planowane jest znaczące, co najmniej dwukrotne zwiększenie nakładów na domy seniora. 

- Seniorzy, którzy liczyli, że usłyszą o podwyżkach emerytur, dowiedzieli się, że będzie więcej domów starców. Chciałabym, aby pan premier odwiedził kilka takich domów i zobaczył, jak jest tam tragicznie. W Polsce potrzebny jest program pomagający osobom, które nie są w stanie już pracować. Jednak Polska wybrała najgłupszy model: skróciła wiek emerytalny - oceniła Solska. 

Zobacz także: Kampania Patryka Jakiego? "Chaotyczna, jakby przedawkował cukier!"

Wybory samorządowe 2018: A co ze służbą zdrowia?

Publicystka zwróciła też uwagę na to, że podczas konwencji PiS, nie poruszono kwestii służby zdrowia. - Z powodu braku lekarzy zamyka się oddziały szpitalne i szpitale. To jest problem, który będzie narastał, a w kampanii nie ma o tym ani słowa - powiedziała. 

Odniosła się również do słów premiera, który powiedział, że w ciągu najbliższych lat  przeznaczonych zostanie 500 mln zł na nowe place zabaw, ośrodki sportowe i siłownie plenerowe. 

- A co z orlikami, które niszczeją? Gdyby je remontować i utrzymywać w odpowiednim stanie, nie trzeba by było wydawać aż 500 mln zł na place zabaw. Ta władza chce zniszczyć wszystko to, co zbudowali poprzednicy , bo chcą kojarzyć się z innymi rzeczami. To nie jest najlepszy sposób wydawania publicznych pieniędzy - oceniła. 

Szef rządu akcentował także, że bolączką zwykłych obywateli, to wysokie rachunki za ciepło, za energię, dlatego rząd we wrześniu rozpocznie program termomodernizacji "Ciepły dom".

- Mnóstwo pieniędzy pójdzie na termoizolację domów, aby rachunki za prąd były niższe, tylko, że wcześniej będą one dużo wyższe. Bo już wiemy na pewno, że prąd będzie drożał - skomentowała słowa premiera publicystka. 

A jak dziennikarka ocenia wystąpienia kandydatów na prezydentów miast? Podczas konwencji na scenie wystąpiła kandydatka w Krakowie - Małgorzata Wassermann, Izabela Stachowiak-Różecka z Wrocławia i wiceminister Patryk Jaki, który startuje w stolicy. 

- Uważam, że medialnie zaprezentowali się dobrze, a o programach nie słyszałam - skomentowała. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Konwencja PiS. "Seniorzy zamiast o podwyżkach emerytur usłyszeli, że będzie więcej domów starców"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 9 razy 5

  Czyżby naczelny senior już wybierał sobie dom starców? Chyba nie ma takiej potrzeby, przecież jak zaniemoże, to giermków ma na pęczki.

  "wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, by za 15-20 lat w Polsce było tak, jak na zachód od naszych granic".- znaczy ten zachód jest be czy jednak cacy? chyba PiS ma problem z oceną.

 • kotkluska2016

  Oceniono 7 razy 3

  groźna sekta

 • sinuhe43

  Oceniono 6 razy 2

  Małgorzata Wasserman sprawiła mi moc wzruszeń w momencie przekazywania sztafety zwycięstwa (ZWYCIĘŻYMY!) równie pięknej choć może nie tak zwycięskiej koleżance z Wrocławia.

  Może nie wszyscy to wiedzą, ale ja doznałem zachwytu nad panią Stachowiak-Różecką już jakiś czas temu słysząc jak nawołuje do stawiania zarzutów (wszelakich) władzom Wrocławia za podjęcie się i przeprowadzenie Światowych Igrzysk Sportów Umysłowych.

  Czy jak już PiS opanuje samorząd wrocławski pani Stachowiak-Różecka jako Prezydent Wrocławia zorganizuje światowe igrzyska palanta i kucanego berka? To by się w naturalny sposób wkomponowało w przeprowadzaną właśnie”reformę oświaty” .

 • hrabiaa

  Oceniono 1 raz 1

  ja w rzyci mam "wasze domy starców". Chcą nas wysyłać do umieralni ?

 • zielony_wesolek

  Oceniono 5 razy 1

  i stać Nas Polakwów na takiego PIS-MISIA, czy może trzeba rozpierniczyć kasę na króliczą rodzinkę , bo po wyborach będzie za późno?

 • drugiepietro

  0

  "- Od pewnego czasu PiS obiecuje – i dzisiaj zostało to powtórzone – że pieniądze z budżetu centralnego będą płynęły do tych samorządów, w których wygrają kandydaci PiS. "
  Przecież to szantaż, a zatem karalny czyn bezprawny.

 • lilla_veneda

  Oceniono 2 razy 0

  I co starcowi po wyższej emeryturze, jeśli nie jest w stanie pieluchy sobie zmienić? Fakty są takie, że społeczeństwo się starzeje, młodzi są wygodni i nie garną się do opieki nad seniorami: praca, dom, własne obowiązki. Prościej umieścić rodzica w domu opieki niż zatrudniać całodobową oppiekunkę. Więc może nie ma co grzać atmosfery, tylko przyznać, że to niezła propozycja, chociaż od PIS?

 • wujekdolf

  Oceniono 6 razy 0

  kasy zaczyna pisiorom brakować :) wydały gnoje a koniunktura się kończy.

 • ukos

  Oceniono 7 razy -1

  He, he, JarosławPolskęZbaw, główny, najbardziej zajadły i CENTRALNY (znany jako Centralny Tatuś) wróg samorządu ("samożont to źrudooo koróbcji") twarzą kampanii samorządowej PiSu! Szczególna PiSdacka groteska, szczyt przewrotności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX