Matka zmarłej czterolatki pozwała Centrum Zdrowia Dziecka. Odmówili leczenia medyczną marihuaną
Takiego procesu w Polsce jeszcze nie było. Paulina Janowicz pozwała Centrum Zdrowia Dziecka.
Mieszkanka Wrocławia zdecydowała się na taki krok po śmierci swojej czteroletniej córki. Dziecko było leczone preparatami z konopi, ale po zwolnieniu ze szpitala dra Marka Bachańskiego, który wdrażał tego typu terapie, podawanie leków przerwano. Ola zmarła w maju 2016 roku. - Zmarła sama. Nie musiałam odłączać jej od aparatury, za co jestem poniekąd wdzięczna - powiedziała Paulina Janowicz w TOK FM
Jej córka była chora na padaczkę lekooporną.
- Do momentu stosowania konopi, życie Oli wyglądało dramatycznie: to były ciągłe ataki padaczkowe, które zagrażały jej życiu, przeważnie były to nieprzespane noce i dnie, ogromne cierpienie Oli, ogromna spastyka ograniczała prawidłową rehabilitację. Ola zaczęła terapię preparatami z konopi jesienią 2014 roku. Zaczęła lepiej spać, ataków było 20-30 proc. mniej - wspominała mama dziewczynki w rozmowie z Piotrem Maślakiem.
"Nie wiedział, że Ola zmarła"
Dr Marek Bachański, który zdecydował o rozpoczęciu podawania preparatów z konopi, zwolniono z CZD w 2015 roku. Nie pomogły apele i demonstracje organizowane przed szpitalem przez rodziców chorych dzieci.
- Obowiązki dra Bachańskiego przejął inny lekarz - Dariusz Kuczyński. Uznał, że konopie nie są Oli potrzebne - mówiła Paulina Janowicz w TOK FM. Kobieta starała się w szpitalu o recepty na stosowane wcześniej specyfiki, bo CZD zapewniało, że terapie rozpoczęte przez dra Bachańskiego będą kontynuowane. Ale lekarze odmówili.
- Dwa miesiące po śmierci Oli miałam telefon od doktora Kuczyńskiego, na temat wszczepienia dziecku stymulatora nerwu błędnego (metoda stosowana w leczeniu padaczki - red.). On nie wiedział, że Ola już nie żyje. Tak właśnie wygląda w Polsce leczenie najciężej chorych dzieci - stwierdziła w TOK FM Paulina Janowicz.
W przygotowaniu pozwu przeciwko CZD pomogli kobiecie prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dokument złożony w lipcu w warszawskim sądzie liczy ponad 100 stron.
- Pieniądze mają iść na cel charytatywny, chcę by wsparły fundację, którą założyłam po śmierci Oli. Fundacja to pomnik życia mojej córki. Chciałabym, żeby pieniądze były przeznaczone na zakup ekstraktów z konopi dla pacjentów. Żeby nikt nie musiał czekać, by nikt nie musiał umierać - powiedziała w TOK FM.
Paulina Janowicz zdaje sobie sprawę, że będzie to proces precedensowy. - Może się nie udać. Pieniądze nie są najważniejsze. Ale sam fakt mówienia o tym, że zmarło dziecko, które nie doczekało leków, uświadomi coś części społeczeństwa i może części rządzących. Może dzięki temu zostaną zmienione procedury. Nie cierpię tego słowa! Bo proceduralnie to w Polsce można umrzeć, ale nie się leczyć - podsumowała.
Zdaniem prawników wspierających Paulinę Janowicz, odmowa kontynuowania terapii była bezpodstawna, niezgodna ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz sprzeczna z ustawą o prawach pacjenta.
Jak powiedziała tokfm.pl Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka, szpital nie otrzymał jeszcze pozwu, zatem nie może się odnieść do sprawy.
Przypomnijmy, od jesieni 2017 roku obowiązują w Polsce bardziej liberalne przepisy dotyczące stosowania medycznej marihuany. Ale nie rozwiązało to problemów chorych i ich bliskich. Bo brak zgody polityków na prowadzenie upraw w Polsce powoduje długi czas oczekiwania, na sprowadzenie specyfików z zagranicy.
Czytaj też: Od wtorku medyczna marihuana dostępna w Polsce. Dr Bachański: To ważny moment. Ale... >>>
Pacjentów, którzy mogą w leczeniu korzystać ze środków na bazie marihuany, może być w Polsce ok. 300 tysięcy. Środki na bazie marihuany wykorzystywane są m.in. w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory, lekooporną padaczkę, chorobę Parkinsona i zespół Tourette'a.
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół