Polski pomysł na walkę ze smogiem okaże się przełomowy? Tanie filtry do "kopciuchów"

- Jest to rozwiązanie na już, na teraz, bo te filtry są bardzo tanie i łatwo je zainstalować - przekonywał w TOK FM prof. Jan Kiciński, który razem z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk opracował urządzenie.

Polska nie radzi sobie z problemem smogu - w zimowe miesiące w polskich miastach dopuszczalny poziom występowania szkodliwych substancji w powietrzu przekraczany jest nawet o kilkaset procent.

Czytaj też: Polka stworzyła pierwszy na świecie "pokój oddechowy". Ma chronić przed smogiem i stresem

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł na początku roku, że dopuszczalne wartości stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane w sposób ciągły, co jest naruszeniem zobowiązania państwa członkowskiego.

Zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym pyłem PM10 w spowodowane jest głównie tzw. niską emisją - chodzi o przestarzałe piece ogrzewające domy, które nie filtrują szkodliwych substancji. W dodatku spalane są w nich niskiej jakości materiały, nawet śmieci.

Wymiana “kopciuchów” na nowoczesne piece, które nie zanieczyszczają środowiska jest bardzo kosztowna. Polscy naukowcy znaleźli jednak inne rozwiązanie.

Tanie i skuteczne filtry

Jak mówił w TOK FM prof. Jan Kiciński z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, polskim naukowcom udało się skonstruować specjalne elektrostatyczny filtry do przestarzałych pieców. Wyłapują one zanieczyszczenia ze skutecznością powyżej 95 proc. Czyli sprawiają, że "kopciuch" generuje tyle samo zanieczyszczeń, co nowoczesny piec.

- Jest to rozwiązanie na już, na teraz, bo te filtry są bardzo tanie i łatwo je zainstalować - przekonywał prof. Kiciński.

Podkreślał też, że z jego obserwacji wynika, iż ludziom łatwiej będzie zaakceptować tego rodzaju filtr niż nowy piec.

- Nowy, niskoemisyjny kocioł wymaga wymiany instalacji w całym domu i jest kosztowny. Ludzie są nieufni, boją się. Dawaliśmy nawet nowe piece za darmo, ale ludzie i tak nie chcieli. Są duże braki po stronie świadomości. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że ochrona środowiska to nasz wspólny cel - wyjaśniał naukowiec.

Jak mówił w rozmowie z Karoliną Głowacką, możliwości filtrów zostały już zaprezentowane przedstawicielom rządu - naukowcy czekają teraz na odpowiedź. Pilotażowo wdrażają też swoje filtry w wybranych gminach.

Jeżeli uda się znaleźć wykonawcę, który będzie produkował filtry na masową skalę, koszt jednego urządzenia wyniesie ok. 2 tys. zł.

Czy smog zawsze widać i czuć? - wyjaśnia ekspert

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (86)
Jak walczy ze smogiem? Czy polski pomysł okaże się przełomowy? Tanie filtry do "kopciuchów"
Zaloguj się
 • zuuuraw

  Oceniono 14 razy 10

  za 2200-2500 można kupić nowy piec dwufunkcyjny do mieszkania a nawet małego domu, kto wiec wyda 2000 na sam filtr ?

 • swobodan1

  Oceniono 13 razy 7

  Proponuję zgodnie z zaleceniem TSUE całkowicie zabronić w zimie ogrzewania domów,
  mieszkań w Polsce będziemy mieli czyste powietrze.

 • krzysiozboj3

  Oceniono 6 razy 6

  Kopciuchy to chyba nawet bardziej problem substancji smolistych (niedokładnego spalania), niż pyłów, tego filtry elektrostatyczne raczej nie wyłapią.

  Dawno powinien być bezwzględny zakaz nowych instalacji (też i wymiany starych) na słabych kotłach i problem powolutku by wymierał. Do tego zwolnienie z haraczy np dla gazu do celów grzewczych.

 • Pan Nikodem

  Oceniono 6 razy 4

  Kurłaaa! PIEC to jest do pieczenia chleba a do centralnego ogrzewania są KOTŁY.
  Wszędzie jest powielany ten błąd. To jak rower i samochód - i to jeździ i to ale jest jednak zasadnicza różnica.

 • invest_pl

  Oceniono 24 razy 4

  to jest bardzo zły pomysł. Wszystkie proekologiczne pomysły EU w stylu filtr DPF, wywalenie żarówek, nowy płyn do klimy charakteryzują się złodziejsko większymi kosztami

 • uploadhelski

  Oceniono 8 razy 4

  Spalanie węgla niskiej jakości "od dołu" niezależnie od filtrów uwalnia do atmosfery mnóstwo produktów pirolizy. Węgiel da się spalać w sposób mniej szkodliwy, w nowoczesnych piecach ze spalaniem "od góry". Albo w instalacjach przemysłowych, z palnikami w których węgiel jest wprowadzany w postaci pyłu. Jeszcze inne rozwiązanie - węgiel przerobiony na paliwo typu koks , już z usuniętymi węglowodorami lotnymi. Filtry elektrostatyczne usuwają pył, nie lotne węglowodory.

 • brunet78

  Oceniono 16 razy 4

  A jak ten filtr działa? Jakieś szczegóły? Jak się go czyści? Jak często? Jaka jego żywotność?
  2 tysiące z montażem, czy sam filtr?

 • Jacek 27

  Oceniono 2 razy 2

  Najtańszym, najszybszym rozwiązaniem jest nauczenie ludzi palenia w piecu typu kopciuch od góry.
  Zalety:
  Mniej spalonego węgla - oszczędność.
  Czysty piec i komin.
  Prawie lub nic nie trzeba przerabiać.
  W 95% kopciuchów można palić od góry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX