Aleksander Kwaśniewski radzi Robertowi Biedroniowi: powinien dotrzeć do niegłosujących

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że Robertowi Biedroniowi nie uda się zmienić polskiej sceny politycznej, jeśli będzie próbował odebrać poparcie innym partiom.

Robert Biedroń ogłosił dzisiaj (3 września), że nie będzie kandydować na prezydenta Słupska. Chce stworzyć nową siłę polityczną. 

- Ruchy Biedronia są tektoniczne czy robaczkowe? - pytała w Wywiadzie Politycznym Karolina Lewicka

- Zobaczymy. Rozumiem zamysł Biedronia, aby zaproponować coś nowego i pójść nieco w poprzek układowi sił, jaki znamy. To jest ambitne zadanie, które może się udać. Dowodem na to jest np. Marcron - stwierdził Aleksander Kwaśniewski, zaznaczając, że warunki, w jakich przyjdzie działać polskiemu politykowi, są inne. 

Były prezydent widzi jednak dla samorządowca szansę. 

- Gdyby udało się Robertowi Biedroniowi, nie tyle wyciągać wyborców obecnych partii, ale zmobilizować tych, którzy się sfrustrowani i przestali chodzić na wybory albo nigdy na nie nie chodzili, czy tych, którzy są młodzi i dopiero pójdą głosować, to byłby to interesujący wyczyn - podkreślił gość TOK FM. 

Czytaj też: To już oficjalne. Robert Biedroń nie będzie kandydować na prezydenta Słupska. Założy nową inicjatywę

Polityk podkreślił, że nie wierzy, by samorządowiec mógł odebrać głosy PiS, którego siła wynika m.in. ze skonsolidowanego elektoratu. Widzi też dla niego inną przeszkodę:

- Jeśli Robert Biedroń będzie odbierać cząstki elektoratu istniejącym partiom, czyli Koalicji Obywatelskiej, SLD i PSL, to niewiele zmieni. Gdyby jednak rzeczywiście potrafił dotrzeć do wyborców niegłosujących, to będzie to ruch tektoniczny na polskiej scenie - ocenił były prezydent.

Echa konwencji PiS: Mateusz Morawiecki następcą Jarosława Kaczyńskiego?

Na niedzielnej (2 września) konwencji PiS przemawiał Jarosław Kaczyński, ale to premier Mateusz Morawiecki ma być twarzą kampanii w wyborach samorządowych.  

- Prezes PiS oddaje stery? - dopytywała Karolina Lewicka. 

- Myślę, że bardzo zaufał Morawieckiemu. Niewątpliwie widzi go w roli wiodącej, ale mam wątpliwości czy w takiej roli widzą premiera również inni politycy ze szczytów PiS - zastanawiał się Aleksander Kwaśniewski, po czym dodał: - Jestem przekonany, że jeśli parasol prezesa Kaczyńskiego nad Morawieckim zostanie złożony, to życie premiera będzie bardzo trudne. 

Czytaj też: Konwencja PiS. "Seniorzy zamiast o podwyżkach emerytur usłyszeli, że będzie więcej domów starców"

Gość TOK FM zaznaczył, że w jego przekonaniu pozycja Mateusza Morawieckiego wewnątrz PiS jest "cały czas nieporównywalnie słabsza niż Joachima Brudzińskiego, Beaty Szydło, Mariusza Błaszczaka, marszałka Kuchcińskiego czy Terleckiego.

- I mógłbym wymienić jeszcze z 10 osób, które w wewnętrznym rankingu wśród członków PiS, cieszą się większym poparciem - podkreślił były prezydent.

"To jest odpowiedź na to czyja jest Polska"

Podczas sobotnich uroczystości zorganizowanych w Warszawie z okazji Dnia Weterana, Dominika Arendt-Wittchen, działaczka PiS i była pełnomocniczka wojewody dolnośląskiego (złożyła rezygnację po incydencie) spoliczkowała aktywistkę warszawskiego KOD za to, że ta krzyczała "Konstytucja". 

- To jest właśnie odpowiedź na to, czyja jest Polska. Jeżeli Polska jest nasza, my jesteśmy pany, a wy jesteście chamy, to można nawet dopuszczać się takich haniebnych czynów - zaznaczył były prezydent, dodając, że czyn ten czyn jest tym bardziej straszny, że ta pani zeszła z trybuny specjalnie po to, żeby to zrobić. 

Czytaj też: To się nie kończy, to się zaczyna. Urzędniczka, która policzkuje obywatelkę, to symbol władzy PiS [OPINIA]

- To jest sygnał czasu. Mam nadzieję, że marginalny, że to nie jest zwiastun jakiejś szerokiej tendencji, że osoby, myślące inaczej będą fizycznie atakowane, ale w Polsce jest niebezpiecznie pod tym względem. Podziały polskie, ich głębokość, a jednocześnie emocje, które im towarzyszą, stają się zagrożeniem dla naszej przyszłości - podsumował Aleksander Kwaśniewski.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Jaki prezent PiS zrobił SLD;
  • Na czym polega hipokryzja PiS wobec Europy;
  • Skąd w PiS retoryka oblężonej twierdzy;
  • Czym różni się Biedroń od prezydenta Francji;
  • Dlaczego wyborca o poglądach lewicowych najchętniej wybiera PO.

Aleksander Kwaśniewski: Premier Morawiecki powinien zostać badaczem IPN. Ma obsesję

DOSTĘP PREMIUM