Dlaczego akurat Chemnitz? "Rasistowskie zamieszki uruchomiła rosyjska dezinformacja"

Chociaż Saksonia określana jest jako matecznik skrajnie prawicowego ugrupowania AFD, prof. Klaus Bachmann z SWPS przekonywał w TOK FM, że rasistowskie incydenty wywołała tam rosyjska dezinformacja.

W sobotę przez Chemnitz (miasto w Niemczech między Dreznem a Lipskiem) przetoczyła się demonstracja. Skrajna prawica zebrała w swoim marszu przeciwników imigrantów. Skandowali ksenofobiczne hasła.

Czytaj też: Sąd już raz zdelegalizował ONR. Dlaczego skończyło się na Brzegu? "Brakuje woli politycznej"

Demonstrowało blisko 10 tys. osób. Doszło do bijatyk, policja musiała użyć armatek wodnych.

Tydzień wcześniej, podczas pierwszych demonstracji skrajnej prawicy, policja nie zdołała opanować tłumu. Demonstranci pokazywali hitlerowskie pozdrowienia, rzucali kamieniami, napadali na ludzi o innym kolorze skóry.

Manifestacje wybuchły w reakcji na tragiczne wydarzenie z końca sierpnia. Syryjczyk oraz Irakijczyk, którzy oczekiwali w Niemczech na azyl, zaczepili grupę ludzi wracającą z festynu. Wywiązała się sprzeczka, Daniel H., 35 letni stolarz, otrzymał pięć ciosów w brzuch i zmarł w szpitalu. Miał żonę i dziecko. Pochodził z niemiecko-kubańskiej rodziny, był zaprzyjaźniony z imigrantami z  Chemnitz.

Obcy nie są potrzebni, żeby ich nienawidzić

Dlaczego do takich zdarzeń doszło akurat w Chemnitz? Jak mówił w TOK FM prof. Klaus Bachmann z SWPS, nie zadecydowało o tym zróżnicowanie etniczne społeczeństwa, bowiem jego poziom jest tam niższy od niemieckiej średniej. - Obcy nie są potrzebni, żeby ich nienawidzić - zauważył.

Jako podłoże tego rodzaju zdarzeń wskazał historię Saksonii - to tereny, które należały kiedyś do NRD. - Być może, ponieważ kiedyś była tam dyktatura, łatwiej było zaszczepić ksenofobiczny sposób myślenia - mówił naukowiec. Wspominał, że przed zjednoczeniem Niemiec, NRD sprowadzało robotników z Afryki i Azji, ale nie pozwalano im się asymilować, ani zostać na dłużej niż kilka lat i traktowano ich pogardliwie. Nie wolno im było też się rozmnażać - kiedy kobieta zaszła w ciążę, była zmuszana do aborcji albo opuszczenia NRD.

Naukowiec wspomniał o pobłażliwym traktowaniu przez władze Saksonii neonazistów. Zauważył też, że wśród służb porządkowych jest zdecydowanie więcej zwolenników skrajnej prawicy niż lewicy. - Mają nastawienie represyjne i to ich zbliża do tej ideologii - tłumaczył.

Inspiracja z Rosji

Saksonia określana jest jako matecznik skrajnie prawicowego ugrupowania AFD. Zdaniem prof. Bachmanna, wydarzeń z Chemnitz zostały "uruchomione" przez rosyjską dezinformację.

Profesor argumentował, że po zabójstwie w Chemnitz anonimowe konta rozsiewały na portalach społecznościowych wezwania polityków do oporu przeciw imigrantom i zaproszenia na demonstracje. Publikowały też nieprawdziwe informacje na temat zajścia. - Dziś wiemy już, że wiele adresów, które publikowały takie wiadomości, miało końcówkę “.ru” - mówił.

- To dopiero po dezinformacji, która ma źródła w Rosji, zaczęła się organizować skrajna prawica - przekonywał.

Fałszywe informacje głosiły, że ofiary bójki stanęły w obronie kobiety. Ukrywały też kubańskie pochodzenie zamordowanego Niemca.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (310)
Chemnitz. Zamieszki
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 125 razy 67

  Innymi słowy, nie jest problemem to, że dwaj nielegalni imigranci z kryminalną przeszłością zadźgali Niemca, tylko to, że rosyjskie portale nagłośniły to zdarzenie w przesadnie propagandowy sposób...

 • saves

  Oceniono 117 razy 61

  Zamieszki wywołała rosyjska dezinformacja???? A nie przypadkiem zabójstwo Niemca przez imigrantów? Lewactwu już nawet goowno odparowało z czaszek. Uszy im się na żyłce trzymają.

 • alfalfa

  Oceniono 62 razy 44

  Być może Rosjanie wykorzystali sytuację. Możliwe. Niemniej tak relatywizować morderstwo, to po prostu świństwo. Kto chodzi po ulicy z nożem, kto zadaje pięć ciosów?
  A.

 • rodziu81

  Oceniono 64 razy 38

  Nawet jesli... to i tak pokazuje jak ludzie sa bliscy 'wybuchu' z powodu nadmiaru uchodzcow w DE.

 • assanti-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 53 razy 37

  utarła się opinia, że SWPS to dobra szkoła. Tymczasem głos tego profesora (?!) świadczy albo o jego upośledzeniu umysłowym, albo o silnie lewackim skrzywieniu. Uzasadniam: 1. wyraźnie się podaje, że agresorami w incydencie z ofiarą śmiertelna byli imigranci, 2. skoro miejscowi i tak nie są chętni obcym przybyszom, to zdaniem p. profesora (?!) nalezy im tam wepchnąć maksymalnie dużo (chyba tylko po to aby ich w tym przekonaniu utwierdzić!), 3. oczywiście ruska dezinformacja . Bo Rosjanie to tacy idioci, którzy robiąc dzikie prowokacje (co w dziejach ostatnich 100 lat nie ulega kwestii), tym razem nie zadali sobie trudu zaciemnienia sprawy, wysyłają fejki z adresów .ru. Już to widzę... 4. Spostrzeżenie ogólniejszej natury - skoro , zdaniem p. profesora (?!) Niemcy nie są po 30 latach zasymilować właściwie swoich wschodnich ziomków, to z góry gratuluję sukcesów w przyjacielskiej asymilacji setek tysięcy wrogich im Arabów i Murzynów. Reasumując - ten facet powinien mądrzej milczeć niż kompromitować swoim nastawieniem i wypowiedziami zacną uczelnię!

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 52 razy 36

  Lewacki bełkot. Gdyby nie hordy nachodźców nigdy by tam nie doszło do żadnych zamieszek.

  Nazywanie zdesperowanych i sfrustrowanych normalnych ludzi faszystami, skończy się tak, jak skończyły sie pacyfikacje, prowokacje i manipulacje w przypadku Marszów Niepodległości przez pełowskie państwo. Ludzie pokazali środkowy palec władzy, która nie chciała się wsłuchać w to, co mieli do powiedzenia.

 • piotrm74

  Oceniono 78 razy 36

  Ciekawe, jakby dzisiaj Niemcy wkroczyły na teren Polski, to chyba opozycja by zsikała się z zachwytu witając niemieckich braci...

 • laborantkolaborant

  Oceniono 73 razy 35

  "Rasistowskie"
  Dolewajcie oliwy do ognia, dolewajcie, czerskie ćwoki..

 • lazy_bones

  Oceniono 42 razy 34

  Niemca zabili imigranci z Bliskiego Wschodu,, na terenie Niemiec, protestują Niemcy przeciwko napływowi imigrantów z Bliskiego Wschodu, a pan profesor doszukał się winnego w Rosji. Ja uważam, że to jednak wpływ księżyca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX