600 minus. Według nowego raportu Polacy płacą znacznie wyższe rachunki niż trzy lata temu
To znaczy, że Polacy w 2018 roku wydają średnio na rachunki prawie 600 złotych więcej niż trzy lata temu.
Badanie "Portfel statystycznego Polaka" zostało przeprowadzone przez ośrodek Kantar Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. 70 proc. ankietowanych uważa, że 1572 zł miesięcznie na rachunki to dużo lub bardzo dużo. Co czwarty Polak uważa wysokość kosztów życia w kraju za normalną. Na wysokie rachunki częściej skarżą się kobiety (77 proc.), niż mężczyźni (65 proc.), a także osoby z wykształceniem podstawowym (82 proc.).
Według deklaracji ankietowanych, podrożało wszystko: od energii cieplnej (rachunki poszły w górę o 188 proc.), przez gaz (73 proc.), prąd (65 proc.) i wodę (56 proc.), po telefon (24 proc.).
"Już po raz drugi stworzyliśmy diagnozę obciążeń finansowych Polaków. Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że koszty życia w Polsce są wysokie i jeśli comiesięczne opłaty nie są dokonywane w sposób regularny, a nowe zobowiązania zaciągane mało rozsądnie, może doprowadzić to do pojawienia się zadłużenia i to niemałego" - mówi prezes KRD Adam Łącki.
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Ratownicy sprowadzili wyczerpanego narciarza. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat
- Irański reżim boi się tańca. "Jest uważny przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię