600 minus. Według nowego raportu Polacy płacą znacznie wyższe rachunki niż trzy lata temu

W 2015 roku gospodarstwo domowe w Polsce płaciło miesięcznie za rachunki 976 zł. Jednak od tego czasu kwoty rachunków znacząco wzrosły - teraz przeciętna rodzina wydaje na rachunki już 1572 zł miesięcznie.

To znaczy, że Polacy w 2018 roku wydają średnio na rachunki prawie 600 złotych więcej niż trzy lata temu.

Badanie "Portfel statystycznego Polaka" zostało przeprowadzone przez ośrodek Kantar Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. 70 proc. ankietowanych uważa, że 1572 zł miesięcznie na rachunki to dużo lub bardzo dużo. Co czwarty Polak uważa wysokość kosztów życia w kraju za normalną. Na wysokie rachunki częściej skarżą się kobiety (77 proc.), niż mężczyźni (65 proc.), a także osoby z wykształceniem podstawowym (82 proc.).

Według deklaracji ankietowanych, podrożało wszystko: od energii cieplnej (rachunki poszły w górę o 188 proc.), przez gaz (73 proc.), prąd (65 proc.) i wodę (56 proc.), po telefon (24 proc.).

"Już po raz drugi stworzyliśmy diagnozę obciążeń finansowych Polaków. Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że koszty życia w Polsce są wysokie i jeśli comiesięczne opłaty nie są dokonywane w sposób regularny, a nowe zobowiązania zaciągane mało rozsądnie, może doprowadzić to do pojawienia się zadłużenia i to niemałego" - mówi prezes KRD Adam Łącki.

Czy Twoje rachunki są znacząco wyższe niż 3 lata temu?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM