Macierewicz prezesem NIK? "Na dzień dobry pewnie byłyby kontrole w BBN i Kancelarii Prezydenta"

Antoni Macierewicz mierzy wysoko. Według informacji "GW" może zostać prezesem NIK. - W jakim trybie to ma się odbyć? Kadencja obecnego prezesa kończy się za rok - komentuje Anna Gielewska z "Wprost".

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w poniedziałek miało się odbyć spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza, podczas którego prezes PiS miał zgodzić się, by były szef MON został nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

- Co jest bardzo ciekawe politycznie, to w jakim trybie mogłoby się to odbyć? Formalnie kadencja obecnego prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego upływa dopiero w sierpniu przyszłego roku. A trudno wierzyć, że cała ta nowa historia może dotyczyć czegoś, co się wydarzy za rok - komentuje w TOK FM Anna Gielewska, dziennikarka "Wprost" i współautorka nieautoryzowanej biografii wiceszefa PiS "Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana".

"Bez żadnego trybu"

Furtka do wcześniejszego "zdjęcia" Kwiatkowskiego jest.  Prezes jest oskarżony o ustawianie konkursów w NIK. Proces ruszył niedawno. Ale trudno się spodziewać, by prawomocny wyrok szybko zapadł. 

Ale jak podkreśla Anna Gilewska, Prawo i Sprawiedliwość przyzwyczaiło nas do niekonwencjonalnych rozwiązań. I działań "bez żadnego trybu", cytując słynne zdanie prezesa Kaczyńskiego wypowiedziane w Sejmie w lipcu 2017 roku.

Dziennikarka zwraca też uwagę, że do wyboru prezesa NIK potrzebna jest bezwzględna większość głosów. A o takie poparcie może być trudno.

Bo jak przypomina Gielewska, Macierewicz nie jest politykiem, który cieszy się wielką sympatią w swojej własnej partii. A ewentualna prezesura NIK dałaby mu broń do walki z przeciwnikami, nie tylko z opozycji.

- W którą stronę poszłyby kontrolę Najwyższej Izby Kontroli, gdyby Macierewicz był prezesem? Pewnie na dzień dobry byłyby BBN i Kancelaria Prezydenta - mówi Gielewska w rozmowie z Piotrem Maślakiem.

Przypomnijmy, że jeden z najpoważniejszych politycznych konfliktów w czasach obecnych rządów PiS to napięcia między Andrzejem Dudą i Antonim Macierewiczem, gdy był on szefem Ministerstwa Obrony Narodowej. To przez ten konflikt - między innymi - miesiące musieliśmy czekać na nowe nominacje generalskie. 

Czytaj też: Holecka pyta Dudę o konflikt z Macierewiczem. Ten bierze głęboki wdech i się zaczęło>>>

Złamane serce i sekta Moona... w pierwszej biografii Antoniego Macierewicza

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! Piotr Maślak rozmawiał z Anną Gielewską także o:

  • Mieczysławie Moczarze, który długo stał na czele NIK;
  • karierze Lecha Kaczyńskiego, która nabrała tempa po objęciu stanowiska prezesa NIK.

TOK FM PREMIUM