Polska po 1989 roku straciła niezależność gospodarczą? Ekonomiści krytykują słowa Beaty Szydło

Beata Szydło obwieściła na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że 29 lat temu straciliśmy niezależność gospodarczą. - My sądziliśmy wtedy, że odzyskaliśmy suwerenność - komentował w TOK FM Andrzej Arendarski.

"Bardzo często mieliśmy poczucie, że Polska straciła niezależność gospodarczą. Myśleliśmy, co zrobić, w jaki sposób odbudować polską gospodarkę. W jaki sposób połączyć ją z gospodarkami regionu tak, żeby stabilizacja w naszej części Unii Europejskiej mogła być zachowana" - mówiła wicepremier Beata Szydło podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę ucieszył biskupów. "To szansa duszpasterska"

Z diagnozą postawioną przez Beatę Szydło nie zgadzają się eksperci ekonomiczni, goście Magazynu EKG.

- My sądziliśmy wtedy, że odzyskaliśmy suwerenność, a nie jak mówi pani premier, straciliśmy. Więc z wielkim zapałem budowaliśmy podstawy niepodległego państwa i wolnej gospodarki - komentował dr Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorcy kontra przepisy

Jak mówiła dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, nawet w czasach PRL w Polsce władza nie miała wpływu na wszystko. - Przed 1989 rokiem u nas też przetrwała gospodarka rynkowa. Tak naprawdę, dlatego, że ludzie mieli to we krwi. Nie mieliśmy syndromu homo-sovieticus - przekonywała.

Przypomnijmy, że przed rokiem Beata Szydło - ówczesna premier - został wyróżniona tytułem Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Tematem tegorocznej edycji imprezy jest kwestia pogodzenia interesów ponadnarodowych korporacji z interesami poszczególnych państw, na których terenie działają.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

Komentarze (18)
Polska po 89 straciła niezależność gospodarczą? Ekonomiści krytykują słowa Beaty Szydło
Zaloguj się
 • martianenvoy

  Oceniono 1 raz 1

  A contrario mieliśmy taką niezależność ekonomiczną przed 1989r. Wtedy przecież, przed 1989r. gospodarka hulała aż miło! Wzrost gospodarczy był, lokomotywy się produkowało, PGR-y gwarantowały, że każdy miał co do garnka włożyć, a handel był cały w polskich rękach.
  I komu to przeszkadzało?
  No znakomicie, ten tekst ujawnia jaki sentyment i przywiązanie do idei PRL-u przejawiają pisobolszewicy.

 • andrzej1.61

  Oceniono 3 razy 1

  RWPG to była dopiero niezależność i jak blisko przyjaciela Kaczyńskich, Morawieckich i reszty PiS czyli oficera KGB Putina.

 • stef0909

  Oceniono 3 razy 1

  Pasztetowa nie "kompromisuj się"

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy 1

  "ekonomiści" - hehehe

 • getz54

  Oceniono 9 razy 1

  Syndrom prowincji dotyka Polaków coraz bardziej. Zalewska, prowincjonalna nauczycielka z prowincjonalnego miasteczka zostaje ministrem szkolnictwa i przeprowadza reformę. Na dodatek do pomocy bierze sobie równie prowincjonalną nauczycielkę z prowincjonalnej szkoły panią Machałek.
  Do kierowania największymi spółkami skarbu państwa o miliardowym majątku wybiera się wójta prowincjonalnego Pcimia. Szydło, prowincjonalną gospodynię piastującą urząd burmistrza prowincjonalnych Brzeszcz namaszcza się na premiera rządu i wysyła na zagraniczne delegacje. Kaczyński, który zabłądziłby w Warszawie, nie potrafił skasowac biletu w metrze, czy uruchomic windy w hotelu uwaza jak Józef Stalin, ze w tym kraju nawet sprzątaczka moze zostac ministrem, wierzy w to. Samo stanowisko powoduje, ze człowiek dobrejzmiany bez wykształcenia, bez doświadczenia zawodowego, podstawowych kwalifikacji, nabiera pewności ze stał się przez ten nieoczekiwany awans mądrzejszy, niezastąpiony, słusznie doceniony i nagrodzony. Szydło marzy, zeby górnicy zamiast Barbórki obchodzili Beatę. Co za problem. Mamy juz nowe Pride of Poland, Festiwal Chopinowski, nowe święta,
  .......tylko ta słoma w butach strasznie uwiera.

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 1

  Ta pani chyba uwierzyła, że była PREMIEREM RZĄDU !
  Ale po prawdzie, to wtedy tak wiele nie mówiła ...

 • kemor234

  Oceniono 4 razy 0

  To co dopiero "EKSPERTKA".

 • tetradrachma

  Oceniono 6 razy 0

  Tak to jest gdy tłumokowi "wydaje sie, ze jest TYM kim nie jest". Czy Polska w swych dziejach kiedykolwiek była NIEZALEŻNA gospodarczo ?! Nawet w XVI w. w okresie swietnosci gdy sprzedawalismy do Anglii zboze i swierki bylismy - od odbiorcy - zalezni !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX