Wróble blokują remont podstawówki. Trzeba czekać, aż z gniazd wyfruną młode

Rok szkolny się rozpoczął, ale nie kończy się remont Szkoły Podstawowej nr 34. - Przeszkody, które stoją na drodze budowlańcom są bardzo niepozorne. Te przeszkody są latające i małe - mówi dyrektor podstawówki.

Wróble blokują remont jednej ze szkół podstawowych w Gdyni. Budynek miał przejść termomodernizację, a prace wewnątrz budynku idą zgodnie z planem. Jednak na zewnątrz widać plac budowy.  Wszystko przez gniazda lęgowe.

- Przeszkody, które stoją na drodze budowlańcom są bardzo niepozorne. Te przeszkody są latające i małe. Musieliśmy wstrzymać stawianie rusztowania, bo wróble uwiły sobie tutaj gniazda - tłumaczy w rozmowie z reporterem TOK FM dyrektor gdyńskiej szkoły Mariusz Żelechowski.

Uspokaja też, że dwumiesięczny poślizg w pracach nie ma istotnego wpływu na zajęcia w szkole. Teren remontu jest zabezpieczony przed dziećmi.

- Można z tego skorzystać przy okazji edukacji dzieciaków. W końcu wróbel jest w Polsce pod ochroną. Podobnie jak jeżyk, który się tu pojawia - podkreśla dyrektor.

Ptaki wkrótce znikną

Zarówno dla wróbli, jak i jeżyków jest to pożegnanie ze Szkołą Podstawową nr 34 w Gdyni. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na usunięcie ptasich gniazd, ale dopiero, gdy wyfruną z nich młode.

Okres lęgowy wróbli trwa od lutego do września. Według dyr. Żelechowskiego, prawdopodobnie już w połowie września prace będą mogły być kontynuowane.

Czytaj też: "Dokarmiacze" zwierząt zapłacą za bezmyślność? Zoo opublikuje ich zdjęcia i zawiadomi policję

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM