Kobiet mniej niż księży. Niemal jednopłciowy skład Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy

W 47-osobowej Radzie Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy aż 46 miejsca zajmują mężczyźni, w tym dwaj księża.

Na jednopłciowy skład rady programowej Forum w Krynicy zwróciła uwagę na Facebooku Sylwia Czubkowska, dziennikarka “Gazety Wyborczej”. Opublikowała skład rady, zaznaczając nazwisko jedynej kobiety. “2018 rok. Oto skład rady programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. Na 47 osób: 1 kobieta i 2 księży. Chyba wszystko jasne” - napisała dziennikarka.

Jedyna kobieta na liście to węgierska przedsiębiorczyni Eszter Szabo.

Dlaczego w radzie programowej wydarzenia, podczas którego debatuje się o przyszłości Polski i gospodarki, jest miejsce prawie wyłącznie dla mężczyzn? Zapytaliśmy o to Instytut Wschodni, który organizuje Forum. Nadal czekamy na odpowiedź.

Jak czytamy na stronie Forum Ekonomicznego w Krynicy, Rada Programowa określa krótko i długoterminowe kierunki rozwoju Forum, podejmuje uchwały w ważnych sprawach społecznych, politycznych i gospodarczych związanych z jego misją, przyjmuje i ocenia sprawozdania z przygotowań i przebiegu Forum, a także podejmuje uchwały we wszystkich sprawach istotnych dla jego rozwoju.

Tymczasem w rozmowie z tokfm.pl sprawę skomentowała Sylwia Czubkowska. - Oni są niereformowalni. Co roku wraca ta sama dyskusja - wzdycha dziennikarka. Jej zdaniem jednopłciowy skład rady programowej to dowód na to, jak bardzo kobiety są niedoceniane w debacie publicznej. Czubkowska podkreśla, że także skład paneli dyskusyjnych pozostawia wiele do życzenia, co widać na zdjęciach, które uczestnicy debat wrzucają na Twittera. - Trzeba bardzo wysilić wzrok, by dostrzec na scenie jakąś kobietę, o ile oczywiście w ogóle tam jest. To niepoważne - ocenia dziennikarka.

Może jednak wina nie leży po stronie organizatorów? Może kobiety bojkotują Krynicę lub nie są wystarczająco kompetentne, by zasiadać w radzie programowej i panelach Forum?

- Nonsens. Jest mnóstwo ekspertek, które mogłyby się podzielić swoją wiedzą o cyfryzacji, zdrowiu, energetyce, transporcie... - wylicza Czubkowska oraz tłumaczy:
- Przecież Polska jest liderką pod względem udziału firm zakładanych przez kobiety. Szybko rośnie także liczba menedżerek. Jest z kogo wybierać.

Czytaj też: Gretkowska: Polska jest rządzona przez dwóch największych mizoginów: Kaczyńskiego i Rydzyka

Dodaje, że z racji innych doświadczeń życiowych kobiety często mają inną perspektywę niż mężczyźni, więc jednopłciowe, męskie panele, są uboższe i mniej inspirujące.

Dlaczego jednak organizatorzy tworzą radę i panele złożone niemal z samych mężczyzn? - Myślę, że to kwestia lenistwa intelektualnego, zastygnięcia w schematach. Podam inny przykład: kilka lat temu poprosiłam Forum w Krynicy o przesłanie listy panelistów na mejla. Okazało się, że mają ją tylko w wersji papierowej. To pokazuje, że Forum w Krynicy stanęło w miejscu - ocenia Czubkowska.

Czytaj też: Polska po 1989 roku straciła niezależność gospodarczą? Ekonomiści krytykują słowa Beaty Szydło

Czy jest coś, co można zrobić, by przyszłoroczne Forum miało bardziej zrównoważony skład? - Widzę tylko jeden sposób: kobiety same muszą się zgłaszać jako członkinie rady programowej i panelistki. List otwarty ze spisem nazwisk zainteresowanych kobiet mógłby odnieść skutek - mówi Czubkowska.

Premier Litwy Człowiekiem Roku 

W tym roku zgodnie z przewidywaniami tytuł Człowieka Roku odebrał w Krynicy premier Litwy Saulius Skvernelis. Polityk na czele litewskiego rządu stoi od prawie dwóch lat. Z wykształcenia prawnik, przedtem był szefem MSW, a jeszcze wcześniej - pracował dla tamtejszej policji. Niebawem zaś może powalczyć o prezydenturę kraj, choć swojej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ogłosił. Kilkukrotnie zapewniał też, że w sporze Warszawy z Brukselą o praworządność będzie uwzględniał to, że Polska jest dla Litwy strategicznym partnerem, a podczas tegorocznego forum ekonomicznego przekonywał, że żaden kraj nie może być dyskryminowany w Unii Europejskiej.  

Wśród pozostałych nominowanych do nagrody Człowieka Roku byli Janina Ochojska, Adam Bodnar, Robert Biedroń, Grzegorz Kołodko i Jacek Majchrowski.

"Niech nas zamykają!" - kobiety przesłuchane za informowanie w sieci na temat aborcji

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Kuriozalny skład rady programowej
Zaloguj się
 • tepege

  Oceniono 3 razy 1

  No i extra. Rada radzi, a księża błogosławią decyzje.

 • andrzej1.61

  Oceniono 1 raz -1

  Dwóch przedstawicieli organizacji która od tysiąca lat okrada naród Polski musi dbać o swoje interesy a nóż za mało by przewidzieli dla tej instytucji oczywiście w prognozach.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy -1

  Krysia, broszka, czy Sobecka powinny tam brylować.

 • getz54

  Oceniono 5 razy -1

  Kaczyński, jak powiedział o nim w jednym z wywiadów jego kolega Błaszczak jest ponoc sodomitą. Zdarza się. Kaczyński nie potrafi nawet ukryc wstrętu do kobiet, on ich fizycznie nienawidzi. Czym jest starszy tym gorzej. Kaczyński wspiera finansowo i chroni pedofilów w kościele katolickim. Po to mianował Ziobrę ministrem sprawiedliwości zeby ten nie pozwolił skrzywdzic , czyli pociągnąc doi odpowiedzialności karnej zadnego pedofila w sutannie. Najmądrzejsza kobieta w rządzie Szydło, twarz nowoczesnej Polski w świecie, pani Strezyńska musiała odejśc z rządu po konflikcie z Macierewiczem admiratorem ministra Misiewicza i doradcy Jannigera. Wcześniej pani Kluzik -Rostkowska musiała opuścic szeregi bolszewickiej partii bo nie potrafiła dokonac reanimacji trupa prezesa. Nie udało się jej przekonac Polaków zeby wybrali kogoś zupełnie niewybieralnego na prezydenta Polski. W PiS-ie karierę moze zrobic tylko osoba która ma wpisane w rubryce płec: kobieta, chociaz takiej wcale prezesowi nie przypomina, Mazurek, Szydło, Kępa, Pawłowicz..... Forum organizuje właśnie PiS, pedofile mile widziani, kobiety niekoniecznie, zwłaszcza te mądre, pani Joanna Solska, pani Anna Strezyńska, pani Henryka Bochniarz i wiele innych szanowanych i podziwianych kobiet. Dlatego Kaczyński ze swoją bandą musi odejśc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX