Dlaczego w rejestrze pedofilów brakuje nazwisk księży? Odpowiedź urzędnika Ziobry oburzyła internautów

O tym, że w rejestrze pedofilów brakuje nazwisk księży, prasa pisze już od dawna. Teraz temat wypłynął z okazji kampanii wyborczej do samorządu. Głos w tej sprawie zabrał urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wszystko zaczęło się od wpisu posła Adama Szłapki, sekretarza generalnego Nowoczesnej. “W styczniu 2018 Ministerstwo Sprawiedliwości upubliczniło listę pedofilów. Nie było na niej ani jednego księdza. Kogo chroni Patryk Jaki? Jesteśmy pewni, że chcemy takich ludzi w życiu publicznym?” - napisał Szłapka, odnosząc się do wiceministra sprawiedliwości, który jest kandydatem PiS na prezydenta Warszawy. Do wpisu dołączył dwa zdjęcia: okładki “Newsweeka”, obrazującej przestępczość seksualną księży, oraz fotografię wiceministra Patryka Jakiego.

Wtedy głos zabrał Sebastian Kaleta, były rzecznik ministra Ziobry, obecnie urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości i członek komisji reprywatyzacyjnej pod przywództwem Patryka Jakiego. “Księży, tak jak każdego innego obowiązują te same przepisy. Nikogo rejestr pedofilów nie chroni” - podkreślił Kaleta. Zaraz potem jednak przyznał, że w rejestrze nie ma nazwisk duchownych. “Fakt, że nie znajdują się tam księża (w rejestrze jawnym) oznacza, że księża nie popełniali najbrutalniejszych przestępstw (tam się kwalifikują brutalne gwałty)” - napisał.

Słowa urzędnika Ziobry wywołały oburzenie internautów. “Panie Kaleta, KAŻDY gwałt popełniony na dziecku jest BRUTALNY. Proszę to sobie zakodować w głowie i przestać (za przeproszeniem) pie****ć” - napisała Pola. “Pani Polo, chodzi o typ kwalifikowany przestępstwa, zagrożony bardziej surową karą "art 197 § 4 kk . Jeżeli sprawca czynu określonego w §1-3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5" - odpowiedział Kaleta.

“Obiecywaliście surowsze kary dla bandziorów. A teraz Pan ze spokojem odpowiada, że gwałt na dziecku nie jest przestępstwem ‘zagrożonym bardziej surową karą’? No u licha, jak można pozwalać, żeby gwałciciel dziecka dostawał odsiadkę mniej niż 5 lat?!” - pyta Piotr. “Pupil biskupa Wesołowskiego, ksiądz Gil, spełnia ten warunek, co więcej, dostał 7 lat bezwzględnej ciupy, a próżno go tam szukać” - zauważył Wacek.

Sebastian Kaleta napisał później, że sprawa rejestru pedofilów to “skandaliczny”, “kłamliwy” i “bezpodstawny” atak na Patryka Jakiego i kler, przeprowadzony przez PO.

Czy w rejestrze pedofilów powinny się znajdować również nazwiska księży rzymskokatolickich?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM