Wszczął śledztwo w sprawie Gmyza, odsunięto go i przeniesiono. "Podobnych przypadków jest 114"

"Sygnał mrożący, który ma wpływać na decyzje prokuratorów". Tak prok. Jarosław Onyszczuk ocenił odsunięcie Piotra Skiby od sprawy obraźliwego wpisu Cezarego Gmyza. Śledczy nie dość, że został odsunięty, trafił do prokuratury na prowincji.

Na początku lipca Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie, napisał na Twitterze: „Sorry ale jak słyszę, że taka szlampa jak I prezes SN robi za wzór cnót to mi się miesiączka cofa”.

“Die Shlampe” to obelga w języku niemieckim, którą można przetłumaczyć jako “suka”, “dziwka”. Jak informowała "Gazeta Wyborcza", Gmyz za wpis został ukarany reprymendą.

Komentarz dotyczył sprzeciwu prof. Małgorzaty Gersdorf wobec usuwania jej ze stanowiska I Prezes SN. Taką możliwość dała rządzącym znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym, w której obniżono wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku.

Sprawą wpisu korespondenta TVP zainteresował się prokurator Piotr Skiba. Śledczy z Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ wszczął śledztwo w sprawie znieważenia konstytucyjnego organu RP.

Czytaj więcej: Prof. Monika Płatek złożyła zawiadomienie do prokuratury na Cezarego Gmyza z TVP. Chodzi o słowa o prof. Gersdorf

Miesiąc później odebrano mu sprawę oraz przeniesiono go do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim. Sprawę przekazano Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

- Jest to retorsja w stosunku do pana prokuratora za to, że wszczął to postępowanie. Nie jest to dla nas rzecz do pojęcia. Nie potrafimy znaleźć merytorycznego uzasadnienia. Prokurator Skiba wykonał swój obowiązek, do którego jest powołany - komentował w TOK FM  prok. Jarosław Onyszczuk ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”.

Jak podkreślał, prokurator Skiba ma opinię osoby bardzo dobrze wykonującej swoje obowiązki. Przypomniał też, że warszawskie jednostki prokuratury borykają się z poważnymi brakami kadrowymi. - Utrata prokuratora będzie odczuwalna i będzie miała wpływ na całą jednostkę. Jego sprawy zostaną rozdzielone na innych prokuratorów. To wydłuży czas postępowania - mówił.

Sygnał mrożący

Odebranie sprawy to nie wszystko. Prokurator Skiba został też oddelegowany do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim. Gość TOK FM podkreślił, że od decyzji o delegowaniu do innej prokuratury, nie można się odwoływać. Dodał też, że prokuratorów, których za rządów PiS spotkała podobna sytuacja, jest 114.

- Można podejrzewać, że to sygnał mrożący, który ma wpływać na decyzje prokuratorów.  Każdy prokurator, który otrzyma sprawę mogącą być zainteresowaniu polityków albo kierownictwa prokuratury, zastanowi się, czy kontynuować czynności, albo czy podejmować decyzję bez wiedzy przełożonych - ocenił prok. Jarosław Onyszczuk.

I dodał, że kiedy prokurator dostaje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, to ma obowiązek wszcząć postępowanie, nie musi o to pytać czy zawiadamiać przełożonych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (65)
Zdegradowano prokuratora, który wszczął śledztwo w sprawie Gmyza. "Podobnych przypadków jest 114"
Zaloguj się
 • zbych1rych

  Oceniono 31 razy 23

  ten, który oddelegował Prokuratora do Minska Mazowieckiego jest na lisci do odpowiedzialności karnej po odsłunięciu mniej niż zzzzeeeerrrrooo od władzy. Zostanie potraktowany tak jak ci , którzy współpracowali z Urzędem Bezpieczeństwa za głębokiego komunizmu czyli za stalina-bieruta.

 • lidka1313

  Oceniono 22 razy 16

  ... a bandzior jojo i komuszy pomiot zero zaraz będą łgać w tvpis jak to wszyscy są równi wobec prawa

 • claudiusz

  Oceniono 16 razy 12

  po odejsciu PIS od wladzy kariera Gmyza sie skonczy na dobre.....kawal chama,sloma z butow wychodzi..

 • yosemitesam

  Oceniono 32 razy 12

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości po co ta hołota "zreformowała" prokuratury i sądy?

 • nastka250

  Oceniono 15 razy 11

  Zero był zerem, jest zerem i zerem zostanie.On ma tyle wspólnego z prawem co pawłowicz z kulturą.Ma tylko się mścić i odsuwać niewygodnych prokuratorów,
  Karma wraca panie zero.Przyjdzie kryska na matyska.

 • radek_sziwa

  Oceniono 14 razy 10

  Teraz widzicie pisowska sprzedajna hołoto po co były te reformy? Prokuratory rejonowe w Bieszczadach i innych Suwałkach czy Bogatyni już czekają na niepokornych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX