Marcinkiewicz o Morawieckim: Jest jedynie marionetką, nie nadaje się na szefa tej partii

- Mateusz Morawiecki jest w PiS-ie jedynie marionetką, nie nadaje się na szefa tej partii - przekonywał w Wywiadzie Politycznym w TOK FM były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Po niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości wśród polityków opozycji pojawiły się głosy, że obecny szef rządu szykowany jest na nowego szefa tej partii, czyli następcę Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem Kazimierza Marcinkiewicza taki scenariusz jest niemożliwy.

- Myślę, że aż tak dobrze z Morawieckim nie jest. Nigdy nie będzie szefował PiS-owi. Może za to być jego twarzą. Moim zdaniem będzie, zamiast Andrzeja Dudy, kandydował na prezydenta w wyborach w 2020 roku - powiedział.

Marcinkiewicz twierdzi też, że entuzjazm, jaki wywołał Morawiecki na niedzielnej konwencji, był wyreżyserowany.

- Trzeba robić mu PR. Proszę zauważyć, że w społecznym zaufaniu dochodzi do prezydenta Dudy. Co wcale nie jest takie łatwe. Gdy ja byłem premierem, miałem wyższe niż prezydent zaufanie społeczne. A nie jest wcale częste. Premier bardziej się zużywa - wytłumaczył, dodając:

- Morawiecki uwiódł Jarosława Kaczyńskiego tym, że jest dla niego bardziej centrowy. Jednak on nie przejmie PiS-u, bo dziś tą partią zawiaduje, poza Kaczyńskim, grupa najbliższych współpracowników, takich jak Brudziński, Suski i Błaszczak, czyli tzw. Zakon PC. Bez względu na to, jakie funkcje będą pełnili w przyszłości, oni będą tworzyli zarząd PiS-u - tłumaczył były premier w TOK FM.

Jak zaznaczył, ściśle współpracująca z Jarosławem Kaczyńskim grupa polityków ma pilnować, aby władza nad partią nie przypadła innym. - Chodzi o to, aby nie oddać władzy nad PiS innym ośrodkom, takim jak frakcje Ziobry czy Macierewicza - skomentował.

- Morawiecki nie jest członkiem żadnej frakcji w PiS, jest marionetką w rękach Jarosława Kaczyńskiego i Zakonu PC. Robi tylko te rzeczy, które władze partii mu narzucają. Jest posłusznym premierem i myślę, że postawione mu zadania wykonuje wzorowo - podsumował Marcinkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiedz się:

  • Co Kazimierz Marcinkiewicz sądzi o aferze FOZZ zwanej największą aferą III RP?
  • Jaki pogląd na rządy Donalda Trumpa w USA ma były polski premier?

Morawiecki zebrał cięgi w Parlamencie Europejskim. "To jest sen państwa, które nie jest częścią Europy"

TOK FM PREMIUM