Minister zdrowia o proteście pielęgniarek z Przemyśla: To jednostkowy przypadek

13 pielęgniarek i pielęgniarzy prowadzi protest głodowy w szpitalu w Przemyślu. Minister zdrowia Łukasz Szumowski uważa, że jest to pojedynczy przypadek i nie przełoży się on na protesty w innych polskich szpitalach.

Jak już dzisiaj pisaliśmy, od poniedziałku 13 pielęgniarek i pielęgniarzy protestuje w szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Wszyscy prowadzą głodówkę - jednocześnie pracując. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdził, że jest to jednostkowy przypadek i nie przełoży się on na protesty w innych polskich szpitalach.

- Zostałem poinformowany, że jest tam konflikt. Natomiast tych konfliktów i tych problemów z obsadą pielęgniarską jest coraz mniej, to się wycisza w całej Polsce. Pielęgniarki są zadowolone z rozwiązania stabilizującego, jakie wprowadziliśmy. To nie są jakieś dodatkowe środki na podwyżki, tylko ustabilizowane 1100 zł więcej do podstawy, a nie dodatku - powiedział. 

"Nie prowadzimy strajku, by nie uderzyć do pacjentów"

Protest głodowy zaczęło osiem pielęgniarek, obecnie protestuje 12 pielęgniarek i jeden pielęgniarz. 

- Nie prowadzimy strajku, by nie uderzyć w pacjentów. Ale jeśli osoby protestujące poczują się na dyżurze źle, wiedzą, że trzeba przerwać pracę - mówiła w TOK FM Ewa Rygiel, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. 

Najważniejszy postulat to podwyżka pensji. Protestujący chcą, by pensja zasadnicza wynosiła 6000 zł brutto. Obecnie pielęgniarka czy pielęgniarz, w zależności od stażu pracy, zarabiają 2500-3300 zł brutto.

Pielęgniarki domagają się też zakupu sprzętu potrzebnego do im do pracy. Chodzi np. o urządzenia, które pomagają w podnoszeniu pacjentów.

Porozumienie podpisano w lipcu

W lipcu 2018 roku, po licznych protestach w całej Polsce, doszło do porozumienia między ministrem zdrowia a pielęgniarkami. 

Porozumienie zawarto m.in. w zakresie włączenia dotychczasowych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego (chodzi o wspomniane przez ministra 1100 zł), wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych od 1 stycznia 2019 roku, wprowadzenia porady pielęgniarskiej jako świadczenia gwarantowanego.

Obie strony zobowiązały się do wspólnej pracy nad dokumentem „Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Ma być wypracowania do 31 grudnia 2018 roku. Po tym terminie dokument zostanie przedłożony w Radzie Ministrów. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Minister zdrowia o proteście pielęgniarek z Przemyśla: To jednostkowy przypadek
Zaloguj się
  • getz54

    Oceniono 2 razy 0

    Jednostkowy przypadek ? To dlaczego kilka razy dziennie wykręca pan gacie ze strachu ? Bo dobrze pan wie panie Szumowski, ze ten strajk pielęgniarek to kula śniezna. Ze ona rośnie i do pazdziernika was zmiecie. Dał pan kasę rezydentom ze sterachu, ze strachu da pan kasę pielęgniarkom. Zalewska będzie musiała dac nauczycielom, Morawiecki budzetówce. 500+ was zabije. 300+ wdepcze w ziemię. Ekonomii się nie oszuka. Wielotysięczne emerytury rozdawane pedofilom z kościoła katolickiego, setki milionów złotych wypłacane Rydzykowi, kapelanom, Miodowej, odbiją się wam czkawką, az się porzygacie . Zabraknie wam policjantów i radiowozów zeby zamykac w więzieniach tysiące Polaków, którzy będą się przyglądali w ciszy waszemu upadkowi. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX