Żakowski: Czy mieliście pisowskiego kreta w rządzie PO? Sikorski: Nie czułem się chroniony przez służby

Radosław Sikorski powiedział w TOK FM, że w aferze podsłuchowej, po której PiS doszedł do władzy, przewija się wątek rosyjski. - Za dużo tych zbiegów okoliczności - stwierdził były minister spraw zagranicznych.

Jacek Żakowski zapytał swojego gościa o aferę kelnerów, którzy na zlecenie Marka Falenty podsłuchiwali polityków PO i PiS.

- Grzegorz Rzeczkowski w najnowszej "Polityce" pisze, że największą zagadką rządów Donalda Tuska z okresu afery kelnerów, jest działalność ówczesnego wiceszefa ABW, Jacka Gawryszewskiego, nadzorującego specjalną grupę powołaną do wyjaśnienia tej sprawy. Obie te funkcje zawdzięczał ministrowi Sienkiewiczowi, jak pisze Rzeczkowski. Ale twierdził uparcie, że cała ta afera ma charakter wyłącznie kryminalny i nie podjął wątku rosyjskiego, a po objęciu rządów przez PiS został ambasadorem w Chile. Gawryszewski dostał więc nagrodę od nowego rządu - zaczął rozmowę dziennikarz. - O czym to może świadczyć? - zapytał.

- Zdaje się, że gentelmeni z wrocławskiego CBA, którzy kontaktowali się z panem Falentą, też zostali awansowani (za rządu PiS - red.) - stwierdził Sikorski dodając, że za podsłuchy odpowiada ten, kto na nich skorzystał.

- Mieliście pisowskiego kreta w rządzie Platformy? - zapytał Żakowski. - Nie czułem się chroniony przez nasze służby - odparł Sikorski. - Jak się jest ministrem i ma się przeciwko sobie obce służby, opozycję, media, biznes, prokuraturę i jeszcze część własnych służb, to człowiek nie czuje się dobrze chroniony jako urzędnik państwowy - powiedział były minister spraw zagranicznych. - Rosjanie użyli takich metod w kilku krajach, aby zaszkodzić demokratycznie wybranym rządom - dodał Radosław Sikorski, przywołując przykład Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

- Czy sugeruje pan, że Jacek Gawryszewski był lub jest powiązany z Rosjanami? - zapytał Jacek Żakowski. - To, że w aferze są silne wątki rosyjskie, sugeruje autor tego skądinąd dobrego artykułu. To, że sprawa zaczęła się od importu rosyjskiego węgla, że teksty publikowano w magazynach wykupionych za rosyjskie pieniądze... tych zbiegów okoliczności jest trochę za dużo - ocenił Sikorski. - Rosjanie działają bardzo agresywnie i znajdują ochoczych pomocników zarówno w polskich mediach, a może nawet w strukturach państwa, więc zupełnie mnie to nie dziwi - stwierdził polityk PO.

Ekstradycja Dariusza Przywieczerskiego skazanego w aferze FOZZ

Jacek Żakowski poprosił Radosława Sikorskiego o komentarz do zatrzymania w USA "mózgu" afery FOZZ, Dariusza Przywieczerskiego i plany jego ekstradycji do Polski. - Nareszcie nasz wymiar sprawiedliwości skompletował całą dokumentację. To dobrze, że pierwsza afera wolnej Polski znajdzie jakąś konkluzję - powiedział Sikorski.

- Zresztą zdaje się, że to osławiony sędzia Kryże wyłączył z tej afery wątek dotyczący Porozumienia Centrum i braci Kaczyńskich, a także ich udziału w przejęciu niektórych aktywów państwowych. Ten wątek sprawy też powinien zostać zbadany - stwierdził Radosław Sikorski.

Wybory samorządowe i do PE

- Wraca pan do polityki? Będzie pan kandydował w wyborach? - zapytał Żakowski. - Źle mi pan życzy. Chce pan, żeby koledzy z pisowskich służb podwoili inwigilację? - odpowiedział pytaniem Radosław Sikorski.

- Czy będzie pan kandydował do Parlamentu Europejskiego? - nie ustępował Żakowski. - Wy dziennikarze zawsze pytacie tylko o osobiste sprawy - ofuknął dziennikarza polityk. Sikorski wyraził nadzieję, że Żakowski jako osoba wpływowa doprowadzi do zjednoczenia lewicy. - Pan minister się naczytał Harry'ego Pottera - skomentował Żakowski.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

 • Jak Radosław Sikorski ocenia głośną książkę "Strach", która opowiada o prezydencie USA Donaldzie Trumpie;
 • Jaka jest opinia Sikorskiego ws. wspólnego listu Macrona, Merkel, Trudeau i Trumpa ws. otrucia Siergieja Skripala i jego córki?

"Małe kłamstwo smoleńskie". Radosław Sikorski tłumaczy, dlaczego Kaczyński uważa go za zdrajcę

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (186)
Radosław Sikorski w TOK FM. Wybory samorządowe - wywiad Jacka Żakowskiego
Zaloguj się
 • jahodovy

  Oceniono 67 razy 19

  Duże brawa dla dziennikarzy Polityki, że zajęli się w końcu tym tematem!

 • awm10

  Oceniono 59 razy 17

  "osławiony sędzia Kryże wyłączył z tej afery wątek dotyczący Porozumienia Centrum i braci Kaczyńskich, a także ich udziału w przejęciu niektórych aktywów państwowych. Ten wątek sprawy też powinien zostać zbadany"
  Jak myślicie, będą badali ten wątek?

 • agzum

  Oceniono 36 razy 14

  a ci nadal głowią się jak to możliwe, że przegrali.

  Mamy wreszcie naszą polską zagadkę na miarę Stonehenge.

 • jac ben

  Oceniono 23 razy 9

  Przygotujmy się więc na całe lata rządów PiS w Polsce. Z Rosjanami nie wygramy, dla Rosjan zaś nie ma lepszej alternatywy niż rządy PiS. Żadna inna partia nie zagwarantuje takiej słabości Polski na arenie międzynarodowej i słabości wewnętrznej państwa. Kto ma możliwość, niech wyjeżdża, póki granice jeszcze otwarte. Ci, którzy zdecydują się zostać, niech posłuchają ludzi w wieku 50plus, jaka była Polska początku lat 80-tych... Opowieści te pomogą przetrwać trudny czas i nauczą metod walki z totalitarną władzą. Kolejny raz...

 • hotin

  Oceniono 48 razy 6

  To nie PiSowski kret umorzył 10 stycznia 2010 roku,ponad 1miliard 200 milionów zł. ruskiemu Gazpromowi, mjcąc w rękach wyrok Sądu Arbitrażowego-panie red. Żakowski.No więc gdzie był ten kret i czyim on był?

 • tomaselli

  Oceniono 54 razy 6

  "Pisowski Troll" ? To juz zakrawa na paranoje i groteske, zwlaszcza gdy pada z ust bylego czlonka PIS Radoslawa Sikorskiego.

 • asaf73

  Oceniono 13 razy 5

  Putin jest zaje..sty. Obalił nam rząd, w UK zrobił Brexit, w USA wcisnął motłochowi Trumpa - po prostu prawdziwy Car Świata. A może jednak to PO była beznadziejna, Unia Europejska dała brytolom popalić, a jankesi mieli po dziurki w nosie tej skorumpowanej dzidy Hillary i jej świty? Tak tylko pytam, ale że pytam na forum GW, to sam sobie od razu odpowiem, że się mylę i jestem Pisosko-putinosko-faszystoskim trolem, schamiałym nieogarem niewykształconym z Pcimia, na socjale

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX