Ryanair zainwestuje 10 mln euro w lotnisko w Modlinie. "Dlaczego rząd blokuje jego rozwój?"

10 mln euro - to kwota, którą dyrektor generalny Ryanaira chce przeznaczyć na rozwój lotniska w Modlinie. Pomysł rządu PiS dotyczący budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego uważa natomiast za "głupi".

Ryanair zapowiada, że w ciągu pięciu lat podwoi liczbę pasażerów odprawianych z lotniska w Modlinie. Aby to osiągnąć, irlandzki przewoźnik zainwestuje w podwarszawskie lotnisko 10 mln euro. Terminal ma zostać rozbudowany. Pojawią się także trzy nowe bramki umożliwiające wejście do samolotów.

- Chcemy, żeby w 2023 roku Modlin obsłużył 6 milionów pasażerów - powiedział szef Ryanaira Michael O'Leary:

- Zainwestujemy pieniądze, które z pewnością się zwrócą w przyszłości. To pozwoli na zwiększenie przepustowości terminala. Dzięki temu będziemy mogli obsługiwać dwa razy więcej pasażerów rocznie. Jesteśmy w stanie zapewnić taki wzrost. Zapowiada się wielka inwestycja - stwierdził dyrektor generalny linii. 

Czytaj też: Kolejne loty odwołane, ale pasażerowie nie mogą liczyć na odszkodowania. "Ryanair jest kryty"

"Dlaczego władze blokują rozwój lotniska w Modlinie?"

Irlandczyk odniósł się też do planowanych przez rząd PiS inwestycji lotniczych, czyli budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozbudowy lotniska w Radomiu.  Stwierdził, że pomysł jest "głupi" i dodał, że to rozwijanie już istniejącego Lotniska Chopina i Modlina powinno być planem na przyszłość.

- Polskie władze mówią, że lotnisko Chopina jest już pełne. W takim razie dlaczego blokują rozwój lotniska w Modlinie, które pełne jeszcze nie jest? - zastanawiał się przedsiębiorca oraz dodał: - Myślę, że to nielegalny proceder uprawiany przez spółkę Państwowe Porty Lotnicze i samo lotnisko, które utrudnia nam działanie. Według mnie lotnisko Chopina może się jeszcze rozwijać. Inwestujmy zatem w rozbudowę lotniska w Modlinie i lotniska w Warszawie

Czytaj też: Nie odpowiadają na pytania". Mieszkańcy Baranowa rozczarowani punktem informacyjnym nt. lotniska

Według zapowiedzi irlandzkiego przewoźnika, inwestycja przyczyni się do powstania 2250 miejsc pracy.

Centralny Port Komunikacyjny

Przypomnijmy: rząd PiS chce zbudować w trzech gminach w woj. mazowieckim największe lotnisko w Polsce. Chodzi o stworzenie tzw. międzynarodowego hubu lotniczego, czyli portu dostosowanego do ruchu przesiadkowego. Taką funkcję spełnia np. lotnisko w Dubaju. 

Według planów władzy, Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w 2027 r. Tereny brane pod uwagę przy jego budowie obejmują gminy Baranów, Teresin i Wiskitki. Dokładna lokalizacja znana będzie jednak dopiero w 2020 roku, po zakończeniu badań środowiskowych. 

Budowie przeciwni są mieszkańcywytypowanych gmin, co potwierdziło także przeprowadzone w Baranowie referendum. Z zamknięciem Okęcia i nową inwestycją nie zgadza się również opozycja. - To będzie niesłychanie ograniczało szanse rozwojowe Warszawy. Nie jesteśmy Tokio albo Szanghajem, tutaj nie mieszka 20 mln obywateli, że można sobie fundować lotnisko kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawą albo w Radomiu  - powiedział w  TOK FM kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski (PO).

TOK FM PREMIUM