Sąd oddalił wnioski przeciwników "Klątwy". Spektakl będzie wystawiony w Słupsku

Kontrowersyjny spektakl, oczekujący premiery w Nowym Teatrze, spotyka się z zarzutami obrazy uczuć religijnych. Jego przeciwnicy zwrócili się w tej sprawie do słupskiego sądu, ale ten oddalił ich wnioski.

Wystawienie “Klątwy” planowane jest na  23 września słupskim Nowym Teatrze. Spektakl, który już wcześniej był pokazywany w Polsce, znowu wzbudza kontrowersje.

W ubiegłym tygodniu do Sądu Okręgowego w Słupsku wpłynęły wnioski od dwóch osób domagających się odwołania spektaklu oraz zaprzestania publikacji materiałów promocyjnych na jego temat. Osoby, które sprzeciwiają się wystawieniu sztuki, twierdzą, że podczas spektaklu może dojść do obrazy uczuć religijnych.

Jednak - jak czytamy na stronie sądu - wnioski zostały oddalone. Tymczasem przeciwnicy wystawienia sztuki nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Sprawą zajmuje się także Prokuratura Rejonowa w Słupsku, do której również wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej. Decyzję o tym, czy zostanie wszczęte śledztwo, poznamy najpóźniej 17 września.

Zmasowany hejt po "Klątwie" w Powszechnym

Spektakl po raz pierwszy wystawiano w ubiegłym roku na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Przed teatrem odbyły się manifestacje obrońców krzyża i Młodzieży Wszechpolskiej.  Protestowali także obrońcy krzyża.

Czytaj też: Będzie cenzura internetu? "To może uderzyć nawet w przeglądy prasy i portale typu Wykop"

Autorem dramatu jest Stanisław Wyspiański. Jej bohaterami są mieszkańcy wioski dotkniętej suszą. Uznają, że spotkała ich kara boska, zaczynają szukać winnych i napędza się spirala przemocy.

Reżyser spektaklu Oliver Frljić urodził się w Bośni, a dziś pracuje w Chorwacji i innych krajach. Znany jest zadawania w swoich sztukach niewygodnych pytań - również pod adresem Kościoła. 

Przepychanki i race przed Teatrem Powszechnym. Narodowcy próbowali zablokować "Klątwę"

TOK FM PREMIUM