Wybory parlamentarne w Szwecji - skrajna prawica znacznie poniżej prognoz

- Skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci mają powody do niezadowolenia. Pierwszy exit poll daje im 16,3% głosów. Nieco niżej, niż średnia sondażowa - relacjonuje Magdalena Paciorek.

Zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych w Szwecji. Zdaniem wielu komentatorów, mogły okazać się przełomowe, ponieważ skrajna prawica typowana była nawet na ich zwycięzcę. Do władzy miały wynieść ją nasilające się antyimigranckie nastroje.

Czytaj też: Chociaż nie odcięli się od neonazistowskich korzeni, idą po władzę. "Rasizm to codzienność w szwedzkiej polityce"

Jednak pierwsze wyniki exit polls pokazują, że populiści z SD uzyskali wynik niższy od spodziewanego.

Z sondażu wynika, że zwyciężyli Socjaldemokraci z poparciem na poziomie 25,4 proc. Drugie miejsce zajęła partia Moderaci (Umiarkowana Partia Koalicyjna) z poparciem 18,4 proc.


Dopiero ostatnie miejsce na podium zdobyli skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci z wynikiem 16,3 proc.

 -  Skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci mają powody do niezadowolenia. Pierwszy exit poll daje im 16,3% głosów. Nieco niżej, niż średnia sondażowa (ta ok. 19%.), dużo gorzej niż najlepsze dla nich sondaże (nawet 25 proc.) - i totalnie rozbieżne z ich nadziejami na 30% - donosi Magdalena Paciorek, reporterka TOK FM.

TOK FM PREMIUM