PO przesuwa się na lewo? "Może uznała, że walka o elektorat z PiS jest bez sensu"

- PiS demoluje państwo polskie. Co będzie, jeśli zdobędzie samorządy? To jest naprawdę wysoka stawka. Stąd decyzja Barbary Nowackiej i Grzegorza Schetyny o połączeniu sił - oceniła w TOK FM Agata Kondzińska.

Jak powiedział w TOK FM Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej", Platforma Obywatelska pokazuje swoimi postulatami, że przesuwa się w lewo. W sobotę, przypomnijmy, szef PO przedstawił wyborczy pogram ugrupowania, które jest liderem Koalicji Obywatelskiej.

- Może PO uznała, że walka o centroprawicowy elektorat z PiS jest bez sensu i szuka teraz tego elektoratu na lewicy? Pytanie tylko, na ile Platforma będzie wiarygodna jako partia. Może być z tym problem z dwóch powodów: po pierwsze, PO rządzi dzisiaj w 15 z 16 województw i można by spytać, dlaczego nie realizowała takich postulatów wcześniej. Po drugie, wielu z tych postulatów nie da zrealizować z poziomu samorządu - powiedział komentator Poranka Radia TOK FM.

I dodał, że rozwiązania proponowane przez Platformę, to "łatanie problemów, które same rządy Platformy współtworzyły".

- PiS demoluje państwo polskie, nie mając pełni władzy. Co będzie, jeśli zdobędzie samorządy? To jest naprawdę wysoka stawka i to nie są zwykłe wybory samorządowe - dodała Agata Kondzińska z "Gazety Wyborczej". 

W podobny sposób swój akces do Koalicji Obywatelskiej tłumaczyła Barbara Nowacka, dla której sobotnia konwencja, była debiutem w barwach wyborczego porozumienia opozycji.

Decyzja Nowackiej o wstąpieniu do KO przedwczesna?

Decyzję Nowackiej pochwalił Jakub Majmurek. - Myślę, że to dobrze dla wszystkich. Dzięki temu będzie miał kto ciągnąć Koalicję Obywatelską w lewą stronę. Nie sądzę, by pomogło to zdobyć lewicowych wyborców, ale i nie zaszkodzi - ocenił.

Według Rafał Woś z tygodnika "Polityka" decyzja Nowackiej o przystąpieniu do koalicji była przedwczesna. - Gdybyśmy znajdowali się dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi i widać by było, że innej drogi na zdobycie lewicowej reprezentacji, niż dogadanie się z PO, nie ma, to miałoby to sens - powiedział.

Czytaj też: "Nie sądzę, by elektorat Nowackiej przekraczał 2-3 proc.". Eksperci o najnowszym nabytku Koalicji Obywatelskiej>>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

  • Jak komentatorzy oceniają konwencję PSL?
  • Kto jest dziś na celowniku PiS i dlaczego?
  • Czy Morawiecki ma szansę zdobyć pozycję lidera PiS?

TOK FM PREMIUM