Dr Kalbarczyk do rodziców: Chcecie świeckiej szkoły? To się odważcie i sami o nią zadbajcie [PORADNIK]

- Namawiam rodziców do tego, żeby się odważyli, zrobili ten pierwszy krok i się organizowali - zachęca dr Tomasz Kalbarczyk, etyk i współtwórca programu RownoscWSzkole.pl w rozmowie z Anną Dryjańską.

Co rodzice mogą zrobić, gdy szkoła bez ich zgody zaprowadziła dziecko na nabożeństwo w świątyni? Co wtedy, gdy nieobowiązkowa katecheza w nowym planie lekcji jest umieszczona w środku obowiązkowych zajęć, a etyka na dziesiątej godzinie lekcyjnej po kilku okienkach od zakończeniu lekcji? Jak zadbać o to, by szkoła szanowała czas dziecka, które nie chodzi na nieobowiązkową zgodnie z prawem religię? Jakich papierów ws. szkolenej katechezy i etyki szkoła nie ma prawa podsuwać rodzicom do podpisu?

Na te i inne pytania odpowiedział dr Tomasz Kalbarczyk, pedagog i etyk, współtwórca programu RownoscWSzkole.pl.

Prawa rodziców

- Zachęcam rodziców uczniów, by rozmawiali z innymi o swoich potrzebach, żeby się nie bali. Nie ma w tym nic złego, że upominamy się o swoje prawa. Często okazuje się, że takich rodziców jest więcej i wtedy jest raźniej. Ale ktoś musi zapytać jako pierwszy - powiedział dr Tomasz Kalbaczyk.

Ekspert radzi rodzicom uczniów i uczennic, by startowali do rad rodziców i trójek klasowych - w ten sposób zdobywają wpływ na to, jaka jest rzeczywistość szkolna ich dzieci. - Pewnie niektórym rodzicom będzie trudno. Nigdy na początku nie wiemy ile nas będzie i kto nas wesprze, ale jestem przekonany, że w każdej grupie znajdą się ludzie prawi i empatyczni - powiedział dr Kalbarczyk.

Pedagog zachęca rodziców do odwiedzania strony RownoscWSzkole.pl, gdzie można znaleźć wzory pism ws. szkolnej katechezy, etyki i poszanowania praw uczniów i rodziców, a także akty prawne, które regulują te kwestie.

Tablice z Dekalogiem na szkolnym budynku. Fundacja "Wolność od religii": To dyskryminacja uczniów

Czy rodzice wiedzą, jakie są ich prawa ws. szkolnej katechezy?

TOK FM PREMIUM