Trzech członków "Iustitii" wezwanych do złożenia wyjaśnień. Głośno krytykowali PiS

Jak ustalił portal OKO.press, sędziowie będą musieli tłumaczyć się ze swoich krytycznych wypowiedzi na temat zmian wprowadzonych przez PiS w polskim sądownictwie.

Troje sędziów zostało wezwanych do złożenia wyjaśnień ws. wypowiedzi dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości - poinformował PAP

Przed zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych wyjaśnienia złożyć ma rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński oraz sędzia warszawskiego sądu okręgowego Igor Tuleya. Sędzia poznańskiego sądu rejonowego Monika Frąckowiak ma z kolei tłumaczyć się rzecznikowi dyscyplinarnemu w Poznaniu. 

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę o sądach. Igor Tuleya: Wierzę, że sędziowie i wolni ludzie będą stali razem

Wszyscy troje są członkami "Iustitii". 

Portal OKO.Press ustalił, że sędziowie Przymusiński i Tuleya mają tłumaczyć się z wypowiedzi, w których sędziowie krytycznie odnosili się do zmian w wymiarze sądownictwa przeprowadzonych przez PiS

Według portalu ma chodzić o słowa, które padły na antenie TVN24. 20 sierpnia Przymusiński m.in. powiedział, że lista sędziów do Sądu Najwyższego jest już napisana. 

Krytycznie wobec Krajowej Rady Sądownictwa wypowiadał się również Igor Tuleya. Powiedział m.in., że członkowie nowej KRS są "grabarzami niezależności sądownictwa". 

Czytaj też: Sędzia Przymusiński w Sądzie Najwyższym: Chodzi tylko o wymianę kadrową

Natomiast na sędzię Monikę Frąckowiak wpłynął donos. Dotyczy on wypowiedzi publicznych poznańskiej sędzi. Występowała ona podczas demonstracji w obronie wolnych sądów. 

Sędzia Tuleya o członkach NSA, którzy wypełniają zapisy prezydenckiej ustawy

TOK FM PREMIUM