Trzech członków "Iustitii" wezwanych do złożenia wyjaśnień. Głośno krytykowali PiS

Jak ustalił portal OKO.press, sędziowie będą musieli tłumaczyć się ze swoich krytycznych wypowiedzi na temat zmian wprowadzonych przez PiS w polskim sądownictwie.

Troje sędziów zostało wezwanych do złożenia wyjaśnień ws. wypowiedzi dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości - poinformował PAP

Przed zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych wyjaśnienia złożyć ma rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński oraz sędzia warszawskiego sądu okręgowego Igor Tuleya. Sędzia poznańskiego sądu rejonowego Monika Frąckowiak ma z kolei tłumaczyć się rzecznikowi dyscyplinarnemu w Poznaniu. 

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę o sądach. Igor Tuleya: Wierzę, że sędziowie i wolni ludzie będą stali razem

Wszyscy troje są członkami "Iustitii". 

Portal OKO.Press ustalił, że sędziowie Przymusiński i Tuleya mają tłumaczyć się z wypowiedzi, w których sędziowie krytycznie odnosili się do zmian w wymiarze sądownictwa przeprowadzonych przez PiS

Według portalu ma chodzić o słowa, które padły na antenie TVN24. 20 sierpnia Przymusiński m.in. powiedział, że lista sędziów do Sądu Najwyższego jest już napisana. 

Krytycznie wobec Krajowej Rady Sądownictwa wypowiadał się również Igor Tuleya. Powiedział m.in., że członkowie nowej KRS są "grabarzami niezależności sądownictwa". 

Czytaj też: Sędzia Przymusiński w Sądzie Najwyższym: Chodzi tylko o wymianę kadrową

Natomiast na sędzię Monikę Frąckowiak wpłynął donos. Dotyczy on wypowiedzi publicznych poznańskiej sędzi. Występowała ona podczas demonstracji w obronie wolnych sądów. 

Sędzia Tuleya o członkach NSA, którzy wypełniają zapisy prezydenckiej ustawy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (295)
Trzech członków "Iustitii" wezwanych do złożenia wyjaśnień. Chodzi o krytyczne wypowiedzi ws. reform PiS
Zaloguj się
 • m.arco

  Oceniono 83 razy 19

  Zaangażowali się politycznie, złamali Konstytucję RP, muszą być konsekwencje.

 • m.arco

  Oceniono 61 razy 17

  Art. 178
  3. Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności
  sądów i niezawisłości sędziów.

 • kann2

  Oceniono 59 razy 15

  I słusznie. Sędziowie mają być apolityczni, a ci otwarcie sprzeniewierzyli się tej zasadzie.

 • grazanica

  Oceniono 51 razy 13

  Komuna wraca. Samokrytyka, łajanie się i może pozwolą pracować. A takiego wała, panowie Sędziowie w was cała nadzieja. Nie dajcie się złamać, macie wielkie poparcie.

 • astachanowicz

  Oceniono 58 razy 12

  Przecież Pan Premier powiedział, że tyle wolności nie było w Polsce od trzydziestu lat. Ja powiem więcej - tyle wolności nie było od śmierci Stalina...

 • 270203mk

  Oceniono 33 razy 11

  Odwagi Panowie. Trzeba pomyśleć o zbiórce kasy dla represjonowanych sędziów. Nie damy się bolszewikom. Jeszcze będziecie Panowie sądzić zdrajców ojczyzny. Na pohybel bolszewikom!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX