Wydział Prawa UW organizuje konferencję o feminizmie. Prelegentem jest były prezes Ordo Iuris

Wydział Prawa i Administracji UW organizuje międzynarodową konferencję o feminizmie. Wśród prelegentów jest były prezes Ordo Iuris - organizacji, która dąży do totalnego zakazu aborcji w Polsce.

Konferencja UW zatytułowana "Feminizm w prawie, filozofii i religii" odbędzie się w dniach 17-18 września w Collegium Iurdicum przy ulicy Lipowej. Wśród gości z różnych stron świata, są wykładowcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Portugalii. Nie brakuje także prelegentów z Polski. W konferencji wezmie udział np. prof. Monika Płatek, karnistka działająca na rzecz równości płci.

Ordo Iuris i kobiety

Jednak, jak zwróciła uwagę Agnieszka Grzybek z Fundacji STER, na liście prelegentów znajduje się także nazwisko prof. Aleksandra Stępkowskiego, byłego prezesa organizacji Ordo Iuris. To organizacja, której projekt totalnego zakazu przerywania ciąży, skierowany do dalszych prac głosami PiS, wyprowadził na ulice Czarny Protest. Zgodnie z projektem Ordo Iuris kobiety, które przerwały niechcianą ciążę, mogły być skazane na 5 lat więzienia.

Manifestacje kobiet w wielu miejscowościach Polski, zainicjowane przez Martę Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (dziś kandydatkę na prezydenta Wrocławia), spowodowały że PiS wycofał się z dalszych prac nad projektem Ordo Iuris.

Prof. Aleksander Stępkowski ma wygłosić wystąpienie 17 września o 13:30. Temat to "Feminizm czy feminizmy? Ruch wyzwolenia kobiet - jego fundamenty antropologiczne i tożsamość polityczna".

Związki Ordo Iuris z brazylijską sektą

O tym, że Ordo Iuris jest związane z brazylijską sektą TFP, mówił w TOK FM dzienikarz Tomasz Piątek, autor znanej książki "Macierewicz i jego tajemnice". Jak mówi Piątek, nawet brazylijscy biskupi ostrzegali przed sektą, która w krajach gdzie prowadzi działalność dąży do ograniczenia praw kobiet do edukacji seksualnej, antykoncepcji i przerywania niechcianej ciąży.

Po tym, jak PiS zrezygnował z dalszych prac nad projektem totalnego zakazu aborcji, Ordo Iuris zaczęło pisać do prokuratury ws. ścigania turystyki aborcyjnej Polek. Organizacja chce także ograniczyć kobietom w Polsce dostęp do antykoncepcji - w tym celu przygotowało projekt ustawy.

Czy były prezes Ordo Iuris na konferencji UW o feminizmie to dobry pomysł?

TOK FM PREMIUM