Pierwszy etap czystki kadrowej w Sądzie Najwyższym zakończony. "To złamanie konstytucji"

Prezydent wyraził zgodę na dalsze orzekanie pięciorga sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Przychylił się do oceny KRS, która pozytywnie opiniowała wnioski sędziów podporządkowujących się zmianom w sądownictwie.

Decyzja prezydenta dotyczy Zbigniewa Myszki, Anny Kozłowskiej, Bogumiły Ustjanicz, Rafała Malarskiego i Mariana Kocona. Tylko oni, spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego po 65. roku życia, będą mogli dalej orzekać. Pozostali - niezależnie czy złożyli oświadczenia woli o dalszym orzekaniu, czy nie - w myśl ustawy odchodzą.

- To złamanie konstytucji. Prezydent nie ma prawa weryfikowania sędziów. Już raz egzamin z konstytucji oblał. Każde kolejne jej złamanie to niewątpliwie tylko i wyłącznie pokazanie, że tej konstytucji nie szanuje - powiedział Borys Budka z PO.

A Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej dodała, że prezydent swoją decyzją złamał nie tylko polskie, ale i unijne prawo.

- Pan prezydent powinien wstrzymać się z podjęciem jakichkolwiek działań do czasu rozstrzygnięcia pytań prejudycjalnych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości - oceniła.

Chodzi o pytania, które w sierpniu tego roku Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dotyczą one zasad niezależności i niezawisłości sędziów oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. 

"Dobrze się dzieje"

Z decyzji Andrzeja Dudy zadowolony jest rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Jan Kanthak.

- Dobrze się dzieje, że Sąd Najwyższy w końcu będzie mógł funkcjonować sprawnie i liczymy, że ten proces dobiegnie końca jak najszybciej - mówił.

Przed prezydentem jeszcze jedna decyzja związana z Sądem Najwyższym. Chodzi o powołanie nowych sędziów, których kilka tygodni temu - w przyspieszonym trybie - wyłoniła Krajowa Rada Sądownictwa.

Czytaj też: Kamila Gasiuk-Pihowicz: PiS szykuje prawny armagedon. Czy nasze dzieci będą płacić w rublach?

"Oprócz tej złej myśli, która stoi za tymi złymi ustawami, które tworzy PiS, to one są jeszcze byle jak napisane"

TOK FM PREMIUM