Płaca minimalna w górę o... 150 złotych. Jest decyzja rządu

Rząd zdecydował dziś o podniesieniu płacy minimalnej, o czym poinformował w Opocznie premier Mateusz Morawiecki. Od nowego roku najniższa pensja wyniesie 2250 złotych brutto.

Ustalona nowa płaca minimalna wyniesie niewiele więcej, niż wcześniej chciał rząd. Początkowo proponowano podwyżkę o 120 złotych (do 2220 złotych brutto), teraz - z tego co słyszymy - będzie to 150 zł. Różnica wynosi więc zaledwie 30 złotych na korzyść pracowników.

Zgodnie z decyzją rządu, od nowego roku najniższa stawka godzinowa to z kolei 14,70 zł - czyli równo o złotówkę więcej niż dziś.

OPZZ i Solidarność uważały, że gwarantowane wynagrodzenie powinno być wyższe

Solidarność domagała się podwyżki w wysokości 180 złotych, a OPZZ postulował wzrost nawet o 280 złotych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, minimalne wynagrodzenie otrzymuje obecnie 1 mln 400 tys. pracowników. Są to przede wszystkim osoby "pracujące w mikroprzedsiębiorstwach handlowych", a także wykonujące najprostsze prace w budownictwie, sprzedawcy na stacjach benzynowych, zajmujące się drobną wytwórczością, przemysłem lekkim oraz tym związanym z wytwarzaniem mebli.

Nie należy też zapominać o pracownikach tzw. szarej strefy - czyli te osoby, które mają wykazany dochód minimalny, a tak naprawdę zarabiają więcej, bo część ich zarobków jest wypłacana nieformalnie

Czytaj też:  Ponad milion Polaków czeka na decyzję rządu ws płacy minimalnej

Kto zarabia w Polsce najmniej?

TOK FM PREMIUM