Trzaskowski obiecuje szczepionki dla Warszawy. W pakiecie zabezpieczenie dziewczynek przed HPV

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, obiecuje ofensywę szczepionkową. Zapowiedział także, jak KO zagłosuje w sprawie sejmowego projektu antyszczepionkowców.

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, zamieścił na Twitterze grafikę zatytułowaną Zdrowa Warszawa. Zawarł na niej trzy obietnice dotyczące szczepionek dla mieszkańców i mieszkanek stolicy.

Po pierwsze polityk Platformy Obywatelskiej chce dopłacać do szczepionek dla małych dzieci. Chodzi o skojarzone szczepienia 6 w 1. Po drugie Trzaskowski zapowiada sfinansowanie szepionek przeciwko grypie dla dzieci (w żłobkach i przedszkolach), kobiet w ciąży i seniorów. Po trzecie kandydat KO w wyborach samorządowych chce uruchomić program szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek w wieku 11-12 lat.

Trzaskowski napisał, że Zdrowa Warszawa to "odpowiedź na nieodpowiedzialną politykę PiS w obszarze ochrony zdrowia". Zapowiedział także, że Koalicja Obywatelska zagłosuje w Sejmie przeciwko projektowi antyszczepionkowców, który zakłada rezygnację z obowiązkowych szczepień ochronnych.

Przeczytaj też: Rekordowa liczba zachorowań na odrę. Ekspert: Polsce grozi epidemia

To nie są jedyne obietnice Rafała Trzaskowskiego dotyczące zdrowia osób mieszkających w Warszawie. Kandydat na prezydenta stolicy zapowiada także otwarcie gabinetu ginekologicznego, w którym warszawianki nie będą musiały się obawiać odmowy usług ze względu na tzw. klauzulę sumienia.

Miejskie szpitale bez klauzuli sumienia? "Nikt nie będzie prawił kazań"

Projekt antyszczepionkowców w Sejmie

Stowarzyszenie STOP NOP, które zrzesza rodziców dzieci z powikłaniami poszczepiennymi, złożyło w Sejmie propozycję zniesienia obowiązku szczepień ochronnych dla dzieci.

Lekarze ostrzegają, że zwiększy to podatność całej populacji na poważne choroby. Na antenie Radia TOK FM mówił o tym pediatra i wakcynolog, szef fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

- Odra czy gruźlica? Na którą z zakaźnych chorób skazać swoje dziecko? - zapytała przewrotnie prowadząca Agata Kowalska.

- Wydaje mi się, że czasy doboru naturalnego już minęły. I zbyt dużo widziałem nieszczęśliwych dzieci czy umierających z powodu chorób zakaźnych. Ktoś, kto nie pracuje na oddziałach i nie chodzi po szpitalach, nie rozumie, o czym mówię. Wszystkim tym, którzy popisali taką ustawę, dedykuję wycieczkę na oddział zakaźny, pediatryczny lub OIOM - odpowiedział wprost gość Radia TOK FM.

TOK FM PREMIUM