Ekspert: Wyroki sędziów SN, których ustawa odsyła na emeryturę, będą ważne

Zgodnie z ustawą przeszli na emeryturę, jednak orzekają dalej. - Nie mam żadnych wątpliwości, że wyroki z ich udziałem będą ważne - mówił w TOK FM Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

W Sądzie Najwyższym odbyła się dziś rozprawa, w której orzeka dwóch sędziów - tych, którzy zdaniem Kancelarii Prezydenta przeszli w stan spoczynku. Chodzi o sędziów Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera, którzy ukończyli 65 lat, a prezydent Andrzej Duda nie wydał postanowienia w sprawie ich dalszego orzekania.

Sprawa toczy się z powództwa jednej z parafii położonej na terenie byłego zaboru pruskiego, która domaga się zapłaty od skarbu państwa za przejęte nieruchomości.

Przed jej rozpoczęciem sędziowie ze składu orzekającego - a jest ich siedmiu - na specjalnie zwołanej naradzie nie mieli wątpliwości, że wydane przez nich dziś orzeczenie będzie ważne

Tego samego zdania jest mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy", który był gościem radia TOK FM.

- To dlatego, że mamy zabezpieczenie. Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie, wydał 2 sierpnia postanowienie, w którym zawiesił stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym w stosunku do sędziów powyżej 65. roku życia. Ja z punktu widzenia prawnego nie mam żadnych wątpliwości, że ci sędziowie po pierwsze mogą orzekać i po drugie, wyroki z ich udziałem będą ważne - powiedział. 

Prezydent podjął decyzję

Wczoraj prezydent Andrzej Duda pozytywnie zaopiniował wnioski 5 sędziów, którzy skończyli 65 lat i chcą nadal orzekać w Sądzie Najwyższym. W sprawie 7 pozostałych - opinii nie wyraził.

Jak poinformował dziś prezydencki minister Paweł Mucha, do SN zostało wysłane pismo stwierdzające, że z mocy prawa tych siedmiu sędziów sądu przechodzi w stan spoczynku.

Czytaj też: Renata Kim: Część sędziów podporządkuje się decyzji prezydenta, bo uznaje, że obowiązuje ich prawo

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Ekspert: Wyroki sędziów SN, których ustawa odsyła na emeryturę, będą ważne
Zaloguj się
 • tlen69

  Oceniono 2 razy 0

  I Prezes SN prof. M\.Gersdorf ma kadencję do wypełnienia do 30 kwietnia 2020 r. a sędziowie wg Art. 180 punkty 1-4. 5 punkt jest zmanipulowany i niezgodny z 1-4.Według mnie te projekt dyrektywy PE o prawie autorskim teraz skomplikował i może utrudnić rozwój i postęp.
  Po pierwsze dostęp do wiedzy winien być wolny.
  Pisząc prace naukowe lub dokonując badań, komentując - powołujemy się na bibliografię, autorów, podajemy strony i cytujemy. Bez tego nauka by nie miała szans rozwijać się, po wiele wynalazków, wniosków z badań powtarzałoby się. Nie byłoby postępou ni rozwoju technologii.
  Po drugie - prawa autorskie nie można "zamykać w Puszce Pandory". Twórcy, artyści , wolne zawody - podejmując procedurę : drukowania, występu na koncercie, scenie, w filmie lub nagrywając płyty, prowadząc konkretny program itp. -uzyskują granty - podpisują umowę na wykonanie tego projektu jeden raz, za określone, wynegocjowane wynagrodzenie. Kserokopie, i inne nośniki nie są NOWĄ USŁUGĄ.
  Występ piosenkarski , aktorski na żywo ma swoją cenę. Play back niższą, a płyty , nośniki przekazujące nagrania (powtórzone na płytach, taśmach, MP 4 itd, bez dodatkowego wysiłku), jak widać są stanowczo zbyt drogie. Ważniejszą sprawą sa PATENTY oraz każdorazowy osob isty występ, udział w programie, zadaniu itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX