Prokuratura bierze pod lupę lekcje o konstytucji. "Przyznaję się" - prawnik donosi sam na siebie

"Jeśli nie powinno się mówić o konstytucji, a myśmy mówili o niej młodzieży, obawiam się, że mogło dojść do karalnej deprawacji nieletnich" - napisał mec. Jacek Dubois w liście otwartym do Prokuratury Generalnej.

Znany adwokat Jacek Dubois zadrwił z Prokuratury Generalnej i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (minister, przypomnijmy, pełni też funkcję prokuratora generalnego).

W środę pisaliśmy o tym, że prokurator Małgorzata Nowak, pierwsza zastępczyni rzecznika dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym, wzięła pod lupę Wojciecha Sadrakułę. To prokurator w stanie spoczynku, który prowadził lekcję dla młodzieży poświęconą konstytucji. Zajęcia odbywały się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy.

Pani prokurator chce wiedzieć, gdzie, kiedy i w jakich szkołach Wojciech Sadrakuła nauczał młodzież o Konstytucji RP.

"Samodenuncjacja"

"(...) Zakłada Pani, że uczenie młodzieży szkolnej o konstytucji uchwalonej przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej może wyczerpywać znamiona deliktu dyscyplinarnego. Dowiedziawszy się o tym z przerażeniem uświadomiłem sobie, że jako adwokat i członek Stowarzyszenia również uczyłem młodzież szkolną na temat wartości zawartych w konstytucji, a zatem sam również swoim nieprzemyślanym działaniem mogłem wypełnić znamiona wykroczenia dyscyplinarnego" - kpi mec. Dubois w swoim wpisie na Facebooku zatytułowanym "Samodenuncjacja".

"Tym samym dobrowolnie wyznaję, że wraz ze stu dwudziestoma innymi osobami jestem członkiem Stowarzyszenia Profesora Hołdy. W ramach działalności Stowarzyszenia realizowany jest przez 5 edycji program Tydzień Konstytucyjny, w ramach którego prawnicy współpracujący ze Stowarzyszeniem uczą w szkołach dzieci o konstytucji i jej znaczeniu w życiu każdego obywatela" - napisał prawnik. I "doniósł" na tych, którzy brali udział w poprzednich edycjach Tygodnia Konstytucyjnego.

"Tego niegodnego zajęcia dopuszczali się m.in.: Rzecznik Praw Obywatelskich, Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu, Profesorowie Prawa, Sędziowie, Prokuratorzy i Adwokaci" - wyliczał mec. Jacek Dubois.

Przeczytaj też: Przyjeżdża premier, więc plakat z "Konstytucją" ma zniknąć? Taki telefon dostała żona restauratora

"Zorganizowana grupa przestępcza"

Adwokat nazywał grupę prawników nauczających młodzież o Konstytucji RP "zorganizowaną grupą przestępczą".

"Powyższe lekcje odbywały się w sposób zorganizowany, a zatem należałoby rozważyć czy poza deliktem dyscyplinarnym nie mamy tu odczynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą o której mowa w art. 258 kk i do tego zbrojną, bo posługującą się słowem" - podpowiedział w swojej samodenuncjacji Jacek Dubois.

Swój wpis mecenas kończy prośbą o łagodne potraktowanie przez izbę dyscyplinarną Prokuratury Generalnej.

"Przeprowadziłam dwie audycje"

Na wpis prawnika zareagowali internauci, w tym Agata Kowalska, dziennikarka prowadząca program Analizy w TOK FM, która również dokonała aktu samodenuncjacji.

"Przeprowadziłam dwie audycje w Radio TOK FM na temat Tygodnia Konstytucyjnego, tj. lekcji o Konstytucji RP zorganizowanych przez prawniczki i prawników w polskich szkołach. W obliczu powagi przewinienia zapewne nie mogę liczyć na niższy wymiar kary ze względu na tzw. wolność słowa i prasy, zwłaszcza że gwarantuje je rzeczona Konstytucja RP" - napisała Kowalska na Facebooku.

Czy prawnicy powinni być dyscyplinowani za nauczanie o Konstytucji RP?

DOSTĘP PREMIUM