Co najmniej dwa miesiące opóźnienia, 100 spraw zdjętych z wokandy. To skutki decyzji Dudy ws. SN

Opóźnienia w pracy Sądu Najwyższego to skutek decyzji prezydenta o przeniesieniu w stan spoczynku siedmiorga sędziów. Blisko sto spraw trzeba będzie zdjąć z wokandy, jeśli sędziowie odstąpią od orzekania - ustalił reporter TOK FM Tomasz Fenske.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował 12 września o przejściu w stan spoczynku kolejnych sędziów Sądu Najwyższego. Pisma z odmową zgody na dalsze orzekanie wysłał kurierem w środę po południu. W czwartek odbierali je kolejni sędziowie i po kolei podejmowali decyzje o powstrzymywaniu się od orzekania. Bo choć nie zgadzają się z - jak je nazywają - złym prawem, to jednak są państwowcami i zmuszeni są zarówno prawo, jak i postanowienie prezydenta szanować.

Jak ustalił reporter TOK FM, jeśli wszystkich siedmioro sędziów odstąpi od orzekania, z wokandy trzeba będzie zdjąć blisko sto spraw. Dla osób czekających na rozstrzygnięcia w Sądzie Najwyższym oznacza to opóźnienia. Bo terminy posiedzeń i składy sędziowskie trzeba będzie wyznaczyć na nowo.

Jeśli wszystkich siedmioro sędziów powstrzyma się od orzekania, opóźnienia w pracy Sądu Najwyższego będą co najmniej dwumiesięczne. Sytuacja może być jeszcze gorsza, bo -  jak informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN - jego "moce przerobowe po prostu spadają".

Czytaj też: "Sędziowie mają dylemat: kierować się literą prawa czy bronić Konstytucji RP" - mówiła Renata Kim

"Sędziowie się podporządkują"

Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego, mówił w środę Poranku Radia TOK FM, że nie spodziewa się, aby sędziowie mieli stawić opór wobec decyzji prezydenta. 

- Sędziowie tłumaczą to tak: jeśli mielibyśmy rozstrzygać w sprawie kogoś innego, to moglibyśmy stosować konstytucję; ale jeśli ma to dotyczyć nas osobiście, to uważamy, że nie powinniśmy tego robić, powinniśmy się podporządkować - wyjaśniał Laskowski oraz dodał: - Myślę, że się podporządkują, poddadzą się temu, co się dzieje, mimo krytycznego stanowiska odnośnie tych wszystkich "reform". 

Sędzia Stanisław Zabłocki, mimo że podporządkuje się decyzji prezydenta, gotów jest powrócić do orzekania, jeśli tylko pozwoli na to zmiana ustawy lub orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformował na Facebooku. 

Czytaj też: Rzecznik Sądu Najwyższego przewiduje: Sędziowie się podporządkują, poddadzą się temu, co się dzieje

Rzecznik SN: Protestów, oporu sędziów nie należy się spodziewać

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Sędziowie przeniesieni w stan spoczynku. Sąd Najwyższy czekają więc opóźnienia
Zaloguj się
 • qwertura

  Oceniono 8 razy 4

  Kiedy wreszcie skończy się ten koszmarny sen i obudzimy się znów w jako tako normalnej Polsce???

 • getz54

  Oceniono 13 razy 3

  To jest ta cała osławiona DOBRAZMIANA. Zaczęło się od stadnin koni arabskich. Dyrekacja karmiła je z wiadra resztakmi z obiadu ze stołówki. Oni zdrowi to i koniom się nic nie stanie.
  Pózniej Szyszko uiczynił sobie ,,ziemię poddaną,, jak mu nakazał we śnie Bóg Ojciec Wszechmogący ale w 3 osobach. Ruszył stary dewot z piłami łańcuchowymi na kornika drukarza. I jeszcze prowincjonalna nauczycielka z prowincjonalnego miasteczka o prowincjonalnym nastawieniu do nauki ze swoją reformą szkolnictwa. I niedouczony Ziobro ze swoim widzeniem państwa prawa wprost z podręczników Dzierzyńskiego. O Macierewiczu nie wspomnę. bo to inna jednostka chorobowa. Dlaczego DOBRAZMIANA ma byc lepsza od 4 RP i koalicji chamów z Samoobrony z prrostakami z LPR ? A Adrian Dudek wszystko to klepie, podpisuje nawet chyba in blanco. Po to go w końcu tam posadzili.

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 2

  Pie...e wymiatają!!!

 • tkslazek

  Oceniono 4 razy -2

  To NIE są skutki decyzji Dudy ws. SN, a dotyczącej Ustawy parlamentu o SN, lecz skutki torpedowania decyzji parlamentu i prezydenta przez sędziów, którzy odstąpią od orzekania.
  Wasza interpretacja jest typu: musieliśmy wyrżnąc jeńców... bo się poddali.
  Nie łyka już tego nawet popłuczyna po lemingu, to jest dobre w ostateczności co najwyżej dla natury kacapa.
  Zalecam sznurek związany w pętelkę :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX