Piotr Wierziłow z Pussy Riot otruty? Członkinie grupy proszą o pomoc w znalezieniu toksykologa

Piotr Wierziłow, performer związany z grupą Pussy Riot, trafił w ciężkim stanie na szpitalny oddział toksykologiczny. Jego bliscy obawiają się, że został otruty.

Jak podało niezależne radio Echo Moskwy, Wierziłow trafił do szpitala wieczorem we wtorek. Najpierw zaczął tracić wzrok, potem mowę i równowagę. Został przewieziony do moskiewskiego szpitala na reanimacyjny oddział toksykologii.

Grupa Pussy Riot poinformowała na Twitterze, że mężczyzna został otruty.

Członkinie zespołu proszą o wsparcie, poszukują lekarzy-toksykologów, którzy mogliby pomóc w ratowaniu mężczyzny.

Przerwany finał mundialu

Piotr Wierziłow to jedna z osób, które w proteście przeciwko polityce Kremla wbiegły na boisko, podczas finału piłkarskich MŚ.  Akcja miała zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka w Rosji i sprawę ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, który skazany został na 20 lat łagru.

Za przerwanie meczu moskiewski sąd skazał Wierziłowa i trzy kobiety, które brały udział w akcji, na 15 dni więzienia.

Aktywista jest także założycielem i wydawcą Mediazony portalu zajmującego się naruszeniami praw człowieka w rosyjskich zakładach karnych. Przed laty należał do grupy artystycznej Wojna.

Występ Pussy Riot w Soborze Chrystusa Zbawiciela 

Gdy w 2012 roku członkinie Pussy Riot: Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz, stanęły przed sądem, Wierziłow walczył o nagłośnienie procesu poza Rosją. Tołokonnikowa i Alochina zostały skazane na dwa lata łagru. 

W lutym tego samego roku pięć członkiń grupy weszło do prawie pustego soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wykonała piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina", w której skrytykowała m.in. powiązania hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ze specsłużbami. Po tym zdarzeniu Putin zwrócił się z przeprosinami do wiernych i kleru.

Pussy Riot oskarżono o bluźnierstwo, sprofanowanie świątyni, obrazę uczuć religijnych i szerzenie nienawiści.

Czytaj też: Ukraina: Sencow na granicy życia i śmierci. Macron rozmawiał z Putinem nt. reżysera>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM