Zatrzymał rasistę, który awanturował się w metrze. "Darł mordę i szarpał przerażonego pasażera"

Na Facebooku coraz większą popularność zdobywa wpis mężczyzny, który zrelacjonował, jak zatrzymał rasistę atakującego pasażera za to, że nie jest Polakiem. Ludzie pomogli ująć sprawcę - zablokowali drzwi wagonu.

"Jak ktoś miał ok. 18:30 przestój metra, to dlatego, że zatrzymalem skład, żeby zatrzymać i złożyć zawiadomienie na tego rasistę" - zaczyna swój ilustrowany zdjęciami wpis pan Adam. Jak pisze, jeden z podróżujących wagonem mężczyzn zaczął szarpać i krzyczeć na innego pasażera "za to, że nie jest Polakiem".

Pan Adam pisze, że natychmiast zareagował, bo spodziewając się, że prędzej czy później będzie świadkiem rasistowskiego incydentu, przemyślał, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Pan Adam: Ochrona metra pojawiła się po 15 minutach

"Wepchnąłem się między niego a ofiarę, a gdy metro się zatrzymało na stacji Ratusz, trzymałem drzwi otwarte tak, żeby metro ze sprawcą nie mogło ruszyć do przyjazdu policji (ofiara uciekła)" - relacjonuje pan Adam. Następnie zaczął wołać policję, jednak bezskutecznie, więc przez domofon umieszczony w wagonie zawiadomił konduktora. Jak mówi, ochrona metra pojawiła się po 15 minutach.

"Nikt z pasażerow nie miał pretensji, że wstrzymuję metro, przeciwnie, nagle wszyscy się obudzili i też dopingowali, żebym nie puszczał drzwi i sprawcę trzeba zatrzymać" - pisze pan Adam. Przyznaje, że był tym pozytywnie zaskoczony, gdyż wcześniej ludzie nie reagowali na rasistowski atak, choć sprawca był bardzo głośny, więc trudno było tego nie zauważyć. Jednak gdy mężczyzna podjął działanie, inni pasażerowie zaczęli pomagać.

Przeczytaj też: Wyzwiska, szturchańce, splunięcia. "Jestem Polką w czarnej skórze. Nie znam innej ojczyzny"

"Ja też się bałem"

"Ostatecznie coraz więcej ludzi zaczęło się do blokady drzwi przyłączać, jakby się ośmielili, nawet jakby wiwatując, kiedy ochrona w koncu przyszła i zgarnęła delikwenta, ba, na fali entuzjazmu czynem obywatelskim dwoje pasażerów wyszło świadkować. Jeden powtarzał, ze teraz mu głupio, że sam nic nie zrobił, ale się bał. Tak sobie myśle, ze to nie strach, bo ja też się bałem, ale raczej to, że ludzie się dali zaskoczyć, bo nie byli przygotowani, jak się zachować" - ocenia pan Adam.

Mężczyzna żartuje, że zamieszcza ten wpis na Facebooku nie tylko po to, żeby się pochwalić, lecz także by ludzie wiedzieli, jak zareagować, gdy są świadkami ataku rasisty.

"Wskazówka: nie dajcie się spławić policji tekstem, że wpisanie czegoś przez policjanta do notatnika jest przyjęciem zawiadomienia o przestępstwie i upierajcie się, że chcecie złożyć zawiadomienie i uzyskać tego potwierdzenie pisemne. Bez tego procedura nie ruszy, a sprawca nie będzie ukarany, bo nie będzie sprawy" - radzi pan Adam.

Jego wpis doczekał się wielu komentarzy. "Jest Pan dzielnym człowiekiem. Dziękuję!" - pisze Grażyna. "To się nazywa obywatelska postawa. Brawo" - komentuje Tomasz. "Serce rośnie. Dzięki, że jesteś" - chwali Joanna.

Czy wiesz jak zareagować na rasistowski incydent?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM