Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award 2018! To najważniejsza nagroda literacka w USA

Pisarka, która w maju - jako pierwsza Polka w historii - wspólnie z tłumaczką Jennifer Croft odebrała Międzynarodową Nagrodę Bookera, została właśnie nominowana do kolejnego wyróżnienia światowej rangi: National Book Award.

Ten rok zdecydowanie należy do Olgi Tokarczuk. Po międzynarodowej nagrodzie Bookera przyznanej pisarce w maju, teraz otrzymała nominację do National Book Award 2018 za powieść "Bieguni". Listę nominowanych ogłosił magazyn "The New Yorker". Finalistów poznamy 10 października, a laureatów 14 listopada.

Od premiery powieści "Bieguni" minęło 11 lat

Książkę przetłumaczyła w 2017 roku Jennifer Croft. W tym samym roku powieść zadebiutowała na brytyjskim rynku. Rok później - na amerykańskim.

Jak mówiła sama pisarka w Radio TOK FM, tłumaczenie na język angielski dało "Biegunom" szansę na drugie życie. Bowiem od premiery powieści minęło już 11 lat. Przypomnijmy też, że w 2008 roku książka została wyróżniona najbardziej prestiżową polską nagrodą literacką - Nike.

- Napisana przed laty książka dostał już swoje "gębę" i pozycję na półkach biblioteczek. Dzięki temu, że czytają ją Anglicy, pokazali, iż ten sam tekst może być inaczej odbierany, czytany. Że pewne tematy i wątki umierają, a inne się aktualizują, jedne są mniej widoczne, a inne wychodzą na pierwszy plan. Czytanie przez ludzi z innego kręgu kulturowego to niesamowity fenomen. Gdyby to się mogło przytrafiać wszystkim książkom, to by pokazywało, jak one pozostają żywe, jak wibrują w czasie - powiedziała Olga Tokarczuk w TOK FM.

"Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej błyskotliwości"

Jak podkreślała przewodnicząca jury Międzynarodowej Nagrody Bookera Lisa Appignanesi, książka "za pomocą zadziwiających zestawień przenosi nas przez galaktykę przyjazdów i odjazdów, historii i dygresji, jednocześnie zgłębiając sprawy bliskie współczesności i kłopotliwemu położeniu ludzkości". Według jury "Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej błyskotliwości, wyobraźni i polocie literackim".

Polską pisarkę od lat wymienia się wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W tym roku znalazła się też wśród kandydatów i kandydatek do "alternatywnego Nobla".

Na podstawie innej książki Olgi Tokarczuk, "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał film "Pokot" Agnieszki Holland, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Lista nominowanych do National Book Award 2018

Na liście nominowanych do National Book Award 2018 w kategorii Translated Literature jest dziesięć pozycji. Poza "Biegunami", których angielski tytuł to "Flights", są to: 

  • Négar Djavadi z Iranu i “Disoriental” (tłum. Tina Kover),
  • Roque Larraquy z Argentyny i “Comemadre” (tłum. Heather Cleary),
  • Dunya Mikhail z Iraku i “The Beekeeper: Rescuing the Stolen Women of Iraq” (tłum. Max Weiss i Dunya Mikhail),
  • Perumal Murugan z Indii i “One Part Woman” (tłum. Aniruddhan Vasudevan),
  • Hanne Ørstavik z Norwegii i “Love” (tłum. Martin Aitken),
  • Gunnhild Øyehaug - również z Norwegii - i “Wait, Blink: A Perfect Picture of Inner Life” (tłum. Kari Dickson),
  • Włoch Domenico Starnone i “Trick” (tłum. Jhumpa Lahiri) - w Polsce powieść autora, który rzekomo jest mężem Eleny Ferrante, wyszła w tym roku pod tytułem "Psikus",
  • Pochodząca z Japonii Yoko Tawada i “The Emissary” (tłum. Margaret Mitsutani),
  • Tatjana Tołstoj z Rosji (wnuczka słynnego pisarza Aleksieja) i “Aetherial Worlds” (tłum. Anya Migdal). 

Książki autorki dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

TOK FM PREMIUM