Hołd "zwycięscom". Błąd na pamiątkowej tablicy poświęconej żołnierzom Andersa

W miejscowości Sławno w woj. zachodniopomorskim odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino. Na tablicy pojawił się błąd ortograficzny.

Na cmentarzu w Sławnie odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, którzy walczyli we Włoszech w latach 1943-1945.

W uroczystości wzięła m.in. córka gen. Andersa, senator PiS Anna Maria Anders. O wydarzeniu poinformowała na Twitterze. "Sławno. Wspaniała uroczystość odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie zwycięstwom pod Monte Cassino" - napisała. 

Na tablicy, która oddaje honor żołnierzom, pojawił się rażący błąd. Zamiast "zwycięzcom" napisano "w hołdzie zwycięscom". 

- Duży wstyd. Trudno, stało się. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Montaż tablicy celowo odbył się w ostatniej chwili przed uroczystością, bo baliśmy się ewentualnej dewastacji - mówił współorganizator uroczystości Jerzy Sekuła, wiceprzewodniczący koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, w rozmowie z "Super Expressem"

Dodał też, że kamieniarz, który wykonał napis, nie zauważył błędu. Tablica była gotowa dzień przed uroczystością, ale została zasłonięta, wiec nikt nie zauważył literówki na czas.

Czytaj też: W Sopocie powstaje pomnik prof. Bartoszewskiego. Radny PiS: Ta postać bardziej dzieli niż łączy

DOSTĘP PREMIUM