Trybunał w Strasburgu wyda wyrok w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

W czwartek 20 września poznamy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Skargę do trybunału złożyły rodziny, które nie zgadzały się na działania prokuratury.

Prokuratura, które zleciła przeprowadzenie ekshumacji ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, nie reagowała na sprzeciwy części rodzin. Dlatego osoby te zdecydowały się na złożenie wniosku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"Sprawa ma charakter precedensowy. Również Trybunał uznaje ją za jedną z sześciu najważniejszych spraw z Polski" - poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Organizacja reprezentuje w postępowaniu przed ETPC Małgorzatę Rybicką - żonę posła PO Arkadiusza Rybickiego oraz Ewę Solską - żonę działacza Rodzin Katyńskich Leszka Solskiego.

Według kobiet "zarządzenie ekshumacji wbrew ich woli oraz pozbawienie ich skutecznych środków odwoławczych od postanowienia prokuratora w tej sprawie, naruszają m.in. ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".

"Mamy w sobie gorycz i gniew..." - milczący protest przeciwko ekshumacji ciała Arkadiusza Rybickiego

Przeprowadzonej w maju ekshumacji ciała Arkadiusza "Arama" Rybickiego towarzyszył protest. Jak relacjonował reporter TOK FM, zgromadzony tłum był oddzielony od grobu Rybickiego podwójnym kordonem policji i żandarmerii wojskowej oraz ustawionymi obok siebie autokarami.

Podobne demonstracje towarzyszyły innym ekshumacjom, które przeprowadzono wbrew woli bliskich ofiar. 

Wśród rodzin, które nie zgadzały się i nie zgadzają na ekshumacje byli m.in. bliscy Jolanty Szymanek-Deresz, Joanny Agackiej-Indeckiej, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Sebastiana Karpiniuka. 

TOK FM PREMIUM