Definitywny koniec kultowego auta. Volkswagen nie chce dłużej produkować garbusów

Koncern Volkswagen zapowiedział definitywny koniec produkcji swojego kultowego modelu. Projekt Ferdinanda Porsche kochali hippisi i osoby z pierwszych stron gazet. Pierwszy model garbusa wyjechał z fabryki w 1938 roku.

Władze Volkswagena poinformowały, że w przyszłym roku przestanie produkować model Beetle, nawiązujący stylistyką do klasycznego garbusa. Oddział firmy w Meksyku zapowiedział, że w przyszłym roku wyprodukowane zostaną dwie specjalne edycje modelu. Potem niemiecka firma definitywnie wstrzyma produkcję tego auta.

Volkswagen garbus: Walt Disney, Andy Warhol, a nawet James Bond

Pierwszy garbus został zaprezentowany jeszcze w nazistowskich Niemczech,  w 1938 roku. Miał być autem "dla ludu", sprzedawanym za przystępną cenę. Jego projektem, na zlecenie samego Adolfa Hitlera, zajął się Ferdinand Porsche. Stworzone przez niego przedsiębiorstwo dzisiaj znane jest przede wszystkim z konstrukcji samochodów sportowych. 

Masowa produkcja garbusów rozpoczęła się jednak dopiero po II wojnie światowej, a w 1949 roku, auto trafiło także na rynek amerykański, gdzie w latach 60. stało się ulubionym autem hippisów.

Dużą popularność samochód zawdzięcza filmowi Walta Disneya z 1968 roku pt. "Kochany Chrabąszcz" (ang. "The Love Bug"), w którym jest autem wyścigowym, posiadającym osobowość. Sam Disney miał również jeździć garbusem, a reklamował go nawet James Bond, w czasach kiedy słynnego agenta grał Roger Moore. 

Również Andy Warhol docenił jego znaczenie dla społeczeństwa i umieścił go na swoich obrazów.

Historia garbusa: To nie pierwsza zapowiedź końca

Produkcja garbusów pierwszy raz została wstrzymana w 1979 roku. Wznowiono ją 19 lat później, produkowano już jednak unowocześnioną wersję samochodu. 

Czy teraz nastąpi definitywny koniec kultowego modelu? Czy czeka nas tylko przerwa, a producent za kilka lat znów nas zaskoczy? "Nigdy nie mów nigdy" – mówi w specjalnym oświadczeniu dyrektor zarządzający koncernu Volkswagen w USA, Hinrich Woebcken.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM