10 lat temu zaczął się kryzys. Czy wyciągnęliśmy wnioski? "Jesteśmy zadłużeni jeszcze bardziej"

Za początek ogólnoświatowej zapaści przyjmuje się bankructwo banku Lehman Brothers. Zdaniem ekspertów świat jest dzisiaj dużo bardziej zadłużony niż w 2008 roku.

15 września 2008 roku upadł jeden z czterech największych amerykańskich banków - Lehman Brothers. Jego bankructwo było wynikiem pęknięcia bańki spekulacyjnej na rynku kredytów hipotecznych. Kredytobiorcy zaciągali pożyczki, których nie byli w stanie spłacić.

Kryzys finansowy może wrócić? 

Dlaczego kryzys nie zatrzymał się w Stanach, ale rozlał się na cały świat? Amerykańskie banki sprzedawały zagranicznym instytucjom pakiety obligacji opartych właśnie na zobowiązaniach właścicieli kredytów hipotecznych. 

- Dzisiaj wszyscy komentatorzy powtarzają: nigdy nie wiadomo skąd nadejdzie kryzys. Owszem są ostrzeżenia, ale nie wiadomo skąd on nadejdzie. Tak naprawdę jesteśmy przygotowani na kryzys, ale nie na ten nadchodzący - mówił w programie EKG Krzysztof Adam Kowalczyk z "Rzeczpospolitej". 

Dziennikarz dodał, że dziwi go brak zmiany postaw dystrybutorów produktów inwestycyjnych. - Nie wyciągają wniosków. Nadal tworzą produkty finansowe, które ryzyko trudno ocenić. Nie sprzedawać ich inwestorom, którzy ich nie rozumieją - tłumaczył gość TOK FM.  

Z kolei Krzysztof Adam Kowalczyk zauważył, że najważniejszym wnioskiem, który powinniśmy wyciągnąć z kryzysu finansowego w 2008 roku, jest to by nie zadłużać się w sposób, który uniemożliwi nam późniejszą spłatę. 

- Poszczególne kraje mocno ignorują tę zasadę. Świat jest obecnie dużo bardziej zadłużony, niż był 10 lat temu. Współcześnie rządzący powinni myśleć nie tylko o tym, co się będzie działo dzisiaj wieczorem, ale także, co będzie się działo pojutrze - mówił dziennikarz. 

Z kolei Aleksandra Sobczak tłumaczyła, że to tak, jakbyśmy nakupowali sobie butów i drogich samochodów, a potem dziwili się, że nie starcza nam na jedzenie, kiedy tracimy pracę.

- Tak samo, nierozważne rządy podejmują długofalowe zobowiązania wydatkowe, które niekoniecznie przynoszą stabilność i wzrost, ale pogłębiają dług - podsumowała gościni TOK FM. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM