W Polsce brakuje 100 tysięcy pielęgniarek, będzie jeszcze gorzej "Przespaliśmy moment, w którym dało się to odwrócić"

- Pod każdym możliwym względem, z punktu widzenia racjonalnie myślącego człowieka, nie opłaca się być pielęgniarką w Polsce - komentował w TOK FM Łukasz Komuda, redaktor portalu rynekpracy.org.

Pielęgniarki w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu już 13 dzień prowadzą protest głodowy, jednocześnie nie odstępując od łóżek pacjentów.  Walczą o podwyżki płac, bo te, które w tym roku zaproponował szpital, oceniają jako zdecydowanie zbyt niskie.

Protestujące pielęgniarki domagają się podwyżek płac zasadniczych – do 6 tys. zł brutto dla starszej pielęgniarki i 5,5 tys. dla młodszej. Apelują też o zwiększenie zatrudnienia oraz zakup sprzętu niezbędnego do zajmowania się pacjentami.

Czytaj też: Pielęgniarki z Przemyśla: Protest to nie akcja polityczna. Głodowałyśmy za PO i SLD

Na takie żądania nie zgadza się samorząd województwa, któremu podlega szpital. Ocenia je jako zbyt wysokie i niemożliwe do spełnienia.

- Pod każdym możliwym względem, z punktu widzenia racjonalnie myślącego człowieka, nie opłaca się być pielęgniarką w Polsce - komentował w TOK FM Łukasz Komuda, redaktor portalu rynekpracy.org.

Tłumaczył, że praca pielęgniarki jest bardzo ciężka - wykańczająca fizycznie i psychicznie, a zarobki nie są adekwatne do wymaganego wysiłku i umiejętności. Powoduje to, że pielęgniarek w Polsce ubywa, ponieważ coraz mniej osób decyduje się na ten zawód, albo wyjeżdża pracować do innego kraju.

 - Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę na fakt, że obecnie brakuje 100 tysięcy pielęgniarek. Za kilka lat ten brak powiększy się o 60 tysięcy. Już przespaliśmy moment, w którym negatywny trend można było odwrócić - ocenił Komuda

Jak mówił, roczniki pielęgniarek wchodzących właśnie do zawodu są pięciokrotnie mniej liczne niż roczniki pielęgniarek w wieku 40 lat.

Na domiar złego, chociaż dostępność usług oferowanych przez pielęgniarki maleje, to zapotrzebowanie na nie rośnie, ponieważ nasze społeczeństwo starzeje się.

Lata zaniedbań

Jego zdaniem, luki nie da się też zapełnić pracownikami z Ukrainy czy Białorusi.

 - Chodzi o przepisy unijne. Pielęgniarka to szczególnie chroniony zawód. Ponieważ w poszczególnych krajach kompetencje pielęgniarek nie są takie same, zatrudnienie pracowników zza granicy nie jest proste - tłumaczył ekspert.

W ocenie Łukasz Komudy, mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami, które wydają się niemożliwe do naprawienia. A kolejne rządy wykonują jedynie powierzchowne ruchy i starają się przeczekać kryzys, bo w budżecie nie ma dostatecznie dużych pieniędzy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (59)
W Polsce brakuje 100 tysięcy pielęgniarek, będzie jeszcze gorzej 'Przespaliśmy moment, w którym dało się to odwrócić'
Zaloguj się
 • Andrzej Burakowski

  Oceniono 14 razy 10

  Sytuacja jest skandaliczna.
  Wszystkie rzady po 89 roku, haniebnie wykorzystywaly slabsza pozycje spoleczna tej grupy a nawet w ten sposob ja kreowaly by pod pretekstem sluzby i powolania wykreowac wszpolczesne Polskie Narodowe Niewolnictwo.
  Gornicy stali sie swietymi krowami i pupilkami a pielegniarki osłami i wołami do roboty za zenujace pare groszy. Stworzono chory system sankcjonujacy upokorzenie tej grupy zawodowej z wynagrodzeniem ktore jest jak spluniecie w twarz.
  Podwyzki przez lata byly dla lekarzy ktorzy je dostawali w wyniku protestow pielegniarek ale pielegniarki nie mogly i nadal nie moga doczekac sie paru groszy nawet po tzw wygranych protestach pielegniarek. Niektorzy dyrektorzy szpitali nawet tych ogolnopolskich podwyzek caly czas do tej pory nie wyplacaja pod byle jakim kretynskim i chamskim pretekstem.
  Sytuacja prowadzi do tego ze beda masowo zatrudniane rosyjskie i ukrainskie pielegniarki i one dostana te 6-8tys/ mies, a Polki nie doczekaja sie we wlasnym kraju (jako pelnoprawne obywatelki) takiego wynagrodzenia nigdy. Chory system gnoi wlasnych obywateli.
  Ciekawe ze w Danii , Norwegii itp doswiadczone pielegniarki ze stazem moga zarabiac po 15-18tys / mies?.
  Masowe protesty pielegniarek powinny rozpoczac sie jak najszybciej i rozpieprzyc ten trwajacy od lat skandal. A to ze szpitale staja sie izbami wytrzezwien i schroniskami dla meneli z opcja full service i pakietem pelnych badan (wlacznie z tomografia i rezonansem kilka/kilkanascie razy w roku) to juz jest osobny watek.

 • marswitek

  Oceniono 14 razy 6

  Tylko zacytuje z sejmu ,,niech jada"

 • dunajec1

  Oceniono 23 razy 5

  Proponuje zatrudnic wiecej ksiezy, na jaka cholere potrzebne pielegniarki? Wystarczy pare zdrowasiek ...... i juz, wypisany do "domu ojca "w stanie ogolnym dobrym.

 • baby1

  Oceniono 29 razy 5

  Grunt, że mamy tysiące pomników JPII. Medycyna nie jest nam potrzebna jak śnięta kremówka nad nami czuwa.

 • antypopisowiec

  Oceniono 8 razy 4

  Pielęgniarka zarabia tyle ile dostaje lekarz za jeden dyżur. Często przez niektórych (podkreślam niektórych) lekarzy traktowane są lekceważąco czy wręcz poniżane. Na zmianie nocnej lekarz idzie spać a 2 pielęgniarki muszą się zająć trzydziestoma często obłożonie chorymi pacjentami. Poza tym osoby na "górze" wymyślają procedury, które nie sposób wykonać przy tak małym składzie osobowym. Uważam , że powinno się powrócić do liceów medycznych (które były za czasów komuny). Wtedy pielęgniarki wcześniej "wchodziły " do zawodu , a poziom wykształcenia był o wiele wyższy.

 • smurfmadrala

  Oceniono 2 razy 2

  Proszę podać PRAWDZIWE dane:
  PORÓWNANIE pensji lekarzy i pielęgniarek.

 • kajkokosz

  Oceniono 4 razy 2

  A ja powiem tak. Zrobić z tym bezczelnym towarzystwem porządek. Szczególnie na nefrologii, w pewnym wojewódzkim szpitalu na południu Polski, bo ordynarność i prymitywizm pań pielęgniarek i salowych przekracza tam już granice kosmiczne. A co na to pan ordynator? Gdzie ja znajdę - klepie - lepszy personel? No właśnie. Gdzie pan, panie ordynatorze znajdzie lepszy personel, znaczy się lepszy w sensie jeszcze bardziej ordynarny, czy co? Zwłaszcza, że sam ordynator o podobnym charakterze. To się dobrali.

  Gdybym wiedział wtedy, to co wiem teraz, zastawiłbym mieszkanie, żeby tylko mama miała opiekę profesjonalną, a nie pretensjonalną.

  Zwolnić to całe wielce pretensjonalne towarzystwo i zatrudnić chociażby pielęgniarki z Afryki. Będzie profesjonalnie i bez pretensjonalnej piaskownicy.

 • polak66maly

  Oceniono 12 razy 2

  ktos robi sobie jaja ze strajku pielegniarek? Zycze czestych wizyt w polskiej sluzbie zdrowia!

 • bugaboo

  Oceniono 14 razy 2

  Jeszcze rok, dwa i będzie brakowało dosłownie wszystkich. Głupków do pracy za 1600-1800 już nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX