Czeka nas powrót El Nino? Meteorologowie przewidują: Zacznie rządzić pogodą pod koniec roku

Synoptycy przewidują, że na 70 proc. przed końcem roku wystąpi zjawisko nazywane El Nino. Poprzednie jego pojawienie się, przyniosło wiele dramatycznych wydarzeń na całym świecie, także w Polsce.

Zwykle El Nino, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, występuje co pięć - siedem lat. Jednak wcześniejsze jego wystąpienie według badaczy może być kolejnym dowodem na postępujące zmiany klimatu.

El Nino 2015

Tegoroczne zjawisko klimatyczne nie będzie tak intensywne, jak przed dwoma laty, gdy wpłynęło na pogodę na całym świecie. 

El Nino z lat 2015-2016 było rekordowe. Doprowadziło do suszy w Afryce i powodzi w Ameryce Południowej. Ulewne deszcze spadły także w Paragwaju, gdzie z zalanych terenów ewakuowano setki tysięcy osób. Z kolei w Afryce susze doprowadziły do klęski głodu w Etiopii i na Haiti. W Malawi z powodu niedożywienia ucierpiały trzy miliony osób. El Nino wini się także za ogromne pożary w Kanadzie.

El Nino co to jest

Skąd w ogóle to zjawisko klimatyczne się bierze? El Nino to anomalia pogodowa na Pacyfiku i jej nazwa oznacza "Dzieciątko" (w domyśle - Dzieciątko Jezus). Pasaty wiejące u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej sprawiają, że chłodniejsza woda z głębin oceanu podnosi się ku jego powierzchni. Gdy pasaty słabną, ciepłe wody z okolic Indonezji wędrują w pobliże Ameryki Południowej. Powoduje to zwykle obfite opady deszczu w Andach oraz susze na wschód od nich w pozostałej części tego kontynentu.

El Nino skutki w Polsce?

Zjawisko występujące na Pacyfiku potrafi kształtować pogodę na całym świecie, również w Europie. Zdarzały się okresy, że podczas umiarkowanej lub silnej fazy El Nino mieliśmy w Polsce susze (w latach 2015-16), ale też powodzie (w 1997 roku). 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Czeka nas powrót El Nino? Meteorologowie przewidują: Zacznie rządzić pogodą pod koniec roku
Zaloguj się
 • popieramkukiza

  Oceniono 11 razy 3

  Jakie curfa nino tępe gimbusy ? Powinno się to słowo zapisać fonetycznie - nińjo.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 4 razy 0

  "Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti[2]) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Graniczy z Republiką Dominikany" - cytat z Wikipedii. Zatem nie leży w Afryce. Poza tym co zdarzy się w Polsce ? Będzie albo sucho (nadal), albo mokro. Pożyjemy, zobaczymy.

 • czyli.kon.karne

  Oceniono 6 razy 0

  "Z kolei w Afryce susze doprowadziły do klęski głodu w Etiopii i na Haiti" brawo matołku!! Haiti w Afryce :D:D:D

 • hotin

  Oceniono 18 razy 0

  A czy nie prościej by było napisać,że to wszystko to wina PiS-u i Kaczyńskiego?

 • cool_matt

  Oceniono 11 razy -1

  Haiti nie jest w afryce

 • justas32

  Oceniono 7 razy -3

  El nino to po hiszpańsku chłopiec a nie dzieciątko. Nazwany jest tak w opozycji do przeciwnego prądu oceanicznego nazwanego El nina - dziewczynka. P.S. Od wielu lat śledzę prognozy pogody i mogę powiedzieć jedno - prognozy długoterminowe nie sprawdzają się NIGDY, bo na pogodę wpływa zbyt wiele nieznanych nam jeszcze czynników ...

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy -3

  Księżyc oddala się od Ziemi 4,5 cm rocznie

  a Ziemia w związku z tym zaczyna się "kiwać"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX