Patryk Jaki chce, aby w stolicy powstało muzeum przyrodnicze. "To ważny projekt"

- Chcemy stworzyć Narodowe Muzeum Przyrodnicze, które byłoby takim Centrum Nauki Kopernik, tylko dotyczyłoby przyrody - zapowiada kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Wśród eksponatów miałyby się znaleźć m.in. kości dinozaurów.

- To ważny projekt dla Warszawy. Projekt, który wpisuje się w koncepcję dzielnicy przyszłości - przyznał Patryk Jaki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Jaki: Eksponaty, które można rozstawić

Polityk chciałby, aby nowe muzeum powstało w XIX wiecznych (aktualnie zrujnowanych) Fortach Śliwickiego Cytadeli Warszawskiej.  

- Warszawa i polskie państwo dysponuje wielkim potencjałem historycznym, przyrodniczym, który jest niewykorzystany. Polska Akademia Nauk dysponuje ponad 7 milionami eksponatów, które można by rozstawić -  mówił Patryk Jaki. Dodał też, że koncepcja muzeum powstała we współpracy z Politechniką Warszawską. 

Kolekcja kalibrów i kości dinozaurów 

Z kolei pomysłodawca projektu, burmistrz Pragi Północ (i kandydat PiS do sejmiku województwa mazowieckiego) przyznał, że dzielnica nad projektem pracuje od dwóch lat.

- Mamy największe zbiory w Europie, ale nie ma, gdzie ich prezentować. Są pochowane w magazynach, nikt nie może ich oglądać, a tymczasem mało które państwo ma tak dużą kolekcję kolibrów czy kości turów. Mamy też kolekcję kości dinozaurów - podkreślił.

Ile wyniósłby koszt inwestycji, burmistrz dzielnicy nie chciał zdradzić. Jak dowiedziała się "Gazeta Stołeczna" na stworzenie nowoczesnego muzeum potrzebnych byłoby około 200 mln.

- Są duże środki do pozyskania z budżetu państwa, jak i Unii Europejskiej - tłumaczy Zabłocki, przypominając, że już powstał kiedyś podobny projekt, który planowano zrealizować w Powsinie. Jednak inwestycja nie doszła do skutku.  

- Tam było do wyciągnięcia z Unii Europejskiej nawet ćwierć miliarda złotych - skomentował Zabłocki.

Konserwator zabytków: Bardzo kosztowny projekt 

O komentarz poprosiliśmy stołecznego konserwatora zabytków. 

- Było już kilka pomysłów na zagospodarowanie fortów na Pradze - wyjaśnia w rozmowie z portalem tokfm.pl Michał Krasucki. - Wszystko da się zrobić, ale trzeba liczyć się z tym, że inwestycja w tym miejscu wiąże się z dużo większymi nakładami finansowymi. Bardzo kosztownym ze względu na stan fortu i skomplikowanie robót - zaznacza. 

Jakie zalety posiada Rafał Trzaskowski? Patryk Jaki o swoim rywalu

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Patryk Jaki zapowiada budowę Narodowego Muzeum Przyrodniczego
Zaloguj się
 • nastka250

  Oceniono 4 razy 4

  Proponuje wybudowanie Muzeum Głupoty pisu

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 3

  Przyrodnik PISi się znalazł !!

  Wy lepiej przestańcie masowo wycinac lasy i niszczyć przyrode !

 • gromek1

  Oceniono 13 razy 3

  świetnie nadazą się na eksponat wyciete w Białowieży drzewa, wypchane bażanty, ba nawet można wzorem starożytnych urządzić jakąś hakatumbę

 • dryfulec

  Oceniono 2 razy 2

  Kasa z UE? Dla was? Ta pisowska zbieranina traktuję Unię jak prostytutkę - gardzą i plują na nią, a jednocześnie drżą z podniety na myśl o randez-vous. Kwintesencja chama i kołtuna. I do tego ta megalomania - mamy największe zbiory na świecie, ba - w całej galaktyce.

 • stas_3151

  Oceniono 1 raz 1

  a w nim małpy z PiS i episkopat'

 • sepia1111

  Oceniono 7 razy 1

  Jeśli to będzie muzeum naszej rodzimej, narodowej przyrody, to OK. Szyszko tyle jej już zmarnował, że trzeba chronić te smętne resztki.

 • rbik53

  Oceniono 13 razy 1

  .
  …..a potem wybudować takiego dużego misia Bareii i nazwać go Patryk.....

 • ciemny_lud

  0

  Podstawowy eksponat? Wypchany Jaki.

 • mrpens

  Oceniono 4 razy 0

  Cytadela to miejsce dla Bufetowej na odsiadkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX