Zygmunt III Waza w koszulce z napisem "Konstytucja". Demonstracja na pl. Zamkowym

Od dzisiaj król Zygmunt III Waza spogląda na stolicę ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja". Pomnik przebrali działacze KOD.

Ubieranie Zygmunta staje się powoli tradycją. Kilkakrotnie pomnik miał na sobie szalik Legii, owinięty był też szalem Polski. Dzisiaj podczas manifestacji Komitetu Obrony Demokracji założono koszulkę "Konstytucja". W tym czasie skandowano hasło "Zygmunt z nami". Potem demonstrujący udali się w stronę Sądu Najwyższego, aby zaprotestować przeciwko reformie sądownictwa.

Od początku sierpnia na pomnikach w całej Polsce pojawiają się koszulki z napisem "Konstytucja". Na początku ubierane były w nie pomniki Lecha Kaczyńskiego, potem nowe ubranko dostał m.in. łódzki Miś Uszatek. Akcję przerwała interwencja patrolu policji, a ubierający trafili na komisariat.

Pomniki przebierają działacze KOD i - jak tłumaczą - jest to forma protestu przeciwko zmianom, jakie PiS wprowadza w sądownictwie.

Symbol walki ze złem 

Pomnik powstał w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV. Wzniesiony został na cześć jego ojca Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Trzymana w prawej dłoni szabla symbolizuje jego dzielność, a krzyż w lewej - gotowość do walki ze złem.

Piotr Kraśko pyta prezydenta Dudę o wartości

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM