Waldemar Buda, kandydat na prezydenta Łodzi: Ludzie nie wyjeżdżają, bo Śródmieście im się nie podoba
Według prognoz do 2030 roku z Łodzi wyjedzie nawet 70 tys. osób. To właśnie w wyludnianiu kandydat PiS na prezydenta miasta, Waldemar Buda, widzi największy problem, któremu chciałby przeciwdziałać po objęciu urzędu.
- Co roku, w Łodzi mamy o kilka tysięcy osób mniej. Nie ma starań, aby temu przeciwdziałać. Trzeba zaproponować coś dla młodych ludzi. Przyjeżdżają osoby z innych miast, by studiować, a potem wyjeżdżają. Trzeba pomóc im po skończeniu studiów. Trzeba ułatwić założenie rodziny, kupno pierwszego mieszkania, znalezienie pierwszej dobrze płatnej pracy, tak żeby opłacało się zostać w Łodzi. - tłumaczył polityk w Poranku Radia TOK FM.
Zdaniem posła PiS, który jest najgroźniejszym rywalem obecnej prezydent miasta - Hanny Zdanowskiej (PO), łodzianie wyjeżdżają tylko dlatego, że te same prace w Warszawie są lepiej płatne.
- Trzeba pokazać inne aspekty, np. rynek nieruchomości, który w Łodzi jest dużo bardziej przystępny, niż warszawski. Jeśli stworzymy komfortowe miejsce do życia, ułatwimy zdobycie pierwszego mieszkania, pierwsza praca będzie na tyle atrakcyjna, żeby porównywać ją z warszawską, to się nam to uda - podkreślił Buda, dodając, że łódzkie społeczeństwo jest najstarsze wśród populacji dużych miast.
"Na osiedlach nic się nie zmieniło"
Według kandydata odpowiedzią na problemy Łodzi nie jest wyremontowanie reprezentacyjnych dzielnic.
- Nie tylko śródmieściem człowiek żyje. Ludzie nie wyjeżdżają dlatego, że Śródmieście im się nie podoba. Jesteśmy liderami zadłużenia budżetu. Kiedy pytałem ludzi, to mówili, że nie podoba im się np. to, że nie ma stref inwestycyjnych. Gdybyśmy kilka lat temu postawili na wprowadzenie planów zagospodarowania przestrzennego i wprowadzili tereny inwestycyjne, to dzisiaj moglibyśmy być w innym miejscu, bo firm, powierzchni biurowych, usługowych i fabryk mogłoby być dużo więcej - zaznaczył Waldemar Buda. - My natomiast zaczęliśmy odkręcać rzeczywistość, polegającą na tym, że Łódź jest brzydka, ale to nie był główny problem - dodał kandydat na prezydenta Łodzi.
Zdaniem kandydata wprowadzenie terenów inwestycyjnych do planów zagospodarowania miasta, spowodowałoby przyciągniecie do niego większej liczby firm i większy rozwój gospodarczy miasta.
- Odpowiedzielibyśmy na pytanie, czy można lepiej zarabiać w Łodzi i czy firm może być więcej. A my postawiliśmy na odnowienie elewacji np. na Piotrkowskiej, a mieszkańcy cały czas narzekają na to, że na osiedlach nic się nie zmieniło i na rynku pracy też niewiele - podsumował gość TOK FM.
Czytaj też: Usłysz Łódź przed wyborami! Czy ktoś zagrozi Hannie Zdanowskiej?
Radio TOK FM organizuje w Łodzi debatę kandydatów na prezydenta miasta.
Kiedy? 18 września o godzinie 18:00
Gdzie? W Teatrze Nowym przy ul. Zachodniej 93, Mała Sala.
Debatę poprowadzi dziennikarka TOK FM, Małgorzata Waszkiewicz.
Wstęp wolny! Przyjdź i zadaj pytanie.
Debaty będzie można wysłuchać w Radiu TOK FM lub obejrzeć transmisję wideo na stronie tokfm.pl i na profilu TOK FM na Facebooku.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- czy zdaniem posła wyroki TSUE powinny być przez Polski rząd respektowane.
- czy Unia Europejska jest wyimaginowaną wspólnotą.
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
"Nie umią w te klocki". Sienkiewicz o błędach PiS w relacjach z Ukrainą
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
- Polska i Ukraina "nakręcają spiralę fatalnych relacji". "Strzelanie po kolanach, które broczą krwią"
- "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"
- Zmarł po kąpieli w Bałtyku. "Miał rany na skórze"