Waldemar Buda, kandydat na prezydenta Łodzi: Ludzie nie wyjeżdżają, bo Śródmieście im się nie podoba

Waldemar Buda, poseł PiS i kandydat na prezydenta Łodzi uważa, że największym problemem miasta jest jego postępujące wyludnianie. Chce sprawić, by młodym łatwiej było kupić mieszkanie i znaleźć dobrze płatną pracę.

Według prognoz do 2030 roku z Łodzi wyjedzie nawet 70 tys. osób. To właśnie w wyludnianiu kandydat PiS na prezydenta miasta, Waldemar Buda, widzi największy problem, któremu chciałby przeciwdziałać po objęciu urzędu. 

- Co roku, w Łodzi mamy o kilka tysięcy osób mniej. Nie ma starań, aby temu przeciwdziałać. Trzeba zaproponować coś dla młodych ludzi. Przyjeżdżają osoby z innych miast, by studiować, a potem wyjeżdżają. Trzeba pomóc im po skończeniu studiów. Trzeba ułatwić założenie rodziny, kupno pierwszego mieszkania, znalezienie pierwszej dobrze płatnej pracy, tak żeby opłacało się zostać w Łodzi. - tłumaczył polityk w Poranku Radia TOK FM.

Zdaniem posła PiS, który jest najgroźniejszym rywalem obecnej prezydent miasta - Hanny Zdanowskiej (PO), łodzianie wyjeżdżają tylko dlatego, że te same prace w Warszawie są lepiej płatne. 

- Trzeba pokazać inne aspekty, np. rynek nieruchomości, który w Łodzi jest dużo bardziej przystępny, niż warszawski. Jeśli stworzymy komfortowe miejsce do życia, ułatwimy zdobycie pierwszego mieszkania, pierwsza praca będzie na tyle atrakcyjna, żeby porównywać ją z warszawską, to się nam to uda - podkreślił Buda, dodając, że łódzkie społeczeństwo jest najstarsze wśród populacji dużych miast. 

"Na osiedlach nic się nie zmieniło"

Według kandydata odpowiedzią na problemy Łodzi nie jest wyremontowanie reprezentacyjnych dzielnic. 

- Nie tylko śródmieściem człowiek żyje. Ludzie nie wyjeżdżają dlatego, że Śródmieście im się nie podoba. Jesteśmy liderami zadłużenia budżetu. Kiedy pytałem ludzi, to mówili, że nie podoba im się np. to, że nie ma stref inwestycyjnych. Gdybyśmy kilka lat temu postawili na wprowadzenie planów zagospodarowania przestrzennego i wprowadzili tereny inwestycyjne, to dzisiaj moglibyśmy być w innym miejscu, bo firm, powierzchni biurowych, usługowych i fabryk mogłoby być dużo więcej - zaznaczył Waldemar Buda.  - My natomiast zaczęliśmy odkręcać rzeczywistość, polegającą na tym, że Łódź jest brzydka, ale to nie był główny problem - dodał kandydat na prezydenta Łodzi.

Zdaniem kandydata wprowadzenie terenów inwestycyjnych do planów zagospodarowania miasta, spowodowałoby przyciągniecie do niego większej liczby firm i większy rozwój gospodarczy miasta. 

- Odpowiedzielibyśmy na pytanie, czy można lepiej zarabiać w Łodzi i czy firm może być więcej. A my postawiliśmy na odnowienie elewacji np. na Piotrkowskiej, a mieszkańcy cały czas narzekają na to, że na osiedlach nic się nie zmieniło i na rynku pracy też niewiele - podsumował gość TOK FM. 

Czytaj też: Usłysz Łódź przed wyborami! Czy ktoś zagrozi Hannie Zdanowskiej?

Radio TOK FM organizuje w Łodzi debatę kandydatów na prezydenta miasta. 

Kiedy? 18 września o godzinie 18:00
Gdzie? W Teatrze Nowym przy ul. Zachodniej 93, Mała Sala. 

Debatę poprowadzi dziennikarka TOK FM, Małgorzata Waszkiewicz.

Wstęp wolny! Przyjdź i zadaj pytanie. 
 
Debaty będzie można wysłuchać w Radiu TOK FM lub obejrzeć transmisję wideo na stronie tokfm.pl i na profilu TOK FM na Facebooku.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy zdaniem posła wyroki TSUE powinny być przez Polski rząd respektowane.
 • czy Unia Europejska jest wyimaginowaną wspólnotą.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Waldemar Buda, kandydat PiS na prezydenta Łodzi w TOK FM. Wybory samorządowe 2018
Zaloguj się
 • mrpens

  Oceniono 5 razy 3

  Zdanowska to już przeszłość, nie da się zaklinać rzeczywistosci

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Lodz to bardziej powierzchnia magazynowo biurowa, miasto wkrotce osiagnie wielkosc Lublina. W Lodzi sa juz niezamieszkale ulice z domami porosnietymi drzewami. jak to szybko idzie

 • 66kropek

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo mądre są słowa pana Budy. szkoda, że jest w Łodzi zupełnie bez szans i przez następne lata będziemy mieć tą kuriozalną Zdanowska z jej kretyńskim inwestycjami, które dożynają to miasto oraz dziwny zespół egzotyczny w ratuszu, którego jedynym celem będzie blokowanie się nawzajem.

 • uszatek_2

  Oceniono 4 razy -2

  Łodzianie potrzebują na stanowisko prezydenta miasta ŁODZIANINA , a nie kogoś z prowincji ... Niech Buda wraca do Turku skąd pochodzi . Widziałem jego kilka "występów" w mediach i jestem zaniepokojony jego "polityczną nerwicą" oraz brakiem umiejętności prowadzenia kulturalnej i merytorycznej dyskusji. Sprawia wrażenie człowieka zagubionego w wielkim mieście....... Najtrafniej o "prowincji" wypowiedział się kiedyś Wojciech Młynarski mówiąc , że " prowincja to nie kategoria geograficzna, a... umysłowa " ...... - nervosol konieczny ...

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy -4

  Jedyny "konkretem" Budy było stwierdzenie, że wszystko co robiła ekipa Zdanowskiej, można było zrobić LEPIEJ. :-))

  Niestety Łódź, do dziś nie otrząsnęła się z szoku jaki przeszła w ramach transformacji lat 90-tych, kiedy to z miasta przemysłowego, stała się miastem bezrobotnych. Bo "Manufaktura" i odnowione elewacje Piotrkowskiej problemu nie rozwiążą, podobnie jak kilka fabryk sprzętu AGD.

  Natomiast bajdurzenie Budy o ułatwieniu kupowania młodym mieszkań, skwituję starym powiedzonkiem: zbudował bym nawet i ogromną wieś, tyle ze pieniądze poszły gdzieś.... :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX