Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zemke: Zostaniemy pochwaleni przez Donalda Trumpa

Andrzej Duda leci z wizytą do Stanów Zjednoczonych. - Zostaniemy pochwaleni za wydatki na obronność, ale żadnych twardych deklaracji dotyczących stałych baz w Polsce nie będzie - mówił w TOK FM Janusz Zemke.

Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy uda się na oficjalną wizytę do Białego Domu. 18 września wraz z Pierwszą Damą przyjmie ich w Waszyngtonie Donald Trump i jego małżonka Melania.

Duda w USA. Pochwały dla Polski, krytyka Niemiec 

W komunikacie amerykańskiego przywódcy napisano, prezydenci "będą pracować nad wzmocnieniem amerykańsko-polskiego partnerstwa strategicznego" oraz zaplanowano rozmowy na temat "handlu, wojskowości i kwestii bezpieczeństwa".

- Polska zostanie pochwalona za to, że wydaje na wojsko 2 proc. PKB - ocenił Janusz Zemke. Były wiceszef MON dodał, że Trump zapewne połączy pochwały dla Polski z wytknięciem innym członkom NATO, że 2 proc. PKB na obronność nie wydają. W tej grupie są m.in. Niemcy.

Wydatki na obronność to jeden z ulubionych tematów amerykańskiego prezydenta. Ostatni raz rugał państwa NATO, za przeznaczanie mniej niż 2 proc. PKB na ten cel, podczas lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w Brukseli.

Duda w USA. Bez twardych deklaracji

Zdaniem gościa Radia TOK FM wizyta prezydenta w USA zakończy kwestię negocjacji ws. zakupu amerykańskich systemów rakietowych HIMARS (wyposażonych m.in. w pociski zdolne do uderzania w cele oddalone o 300 km). O tym, że Polska zamierza je kupić od USA, powiedział w lipcu minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Janusz Zemke jest jednak przekonany, że w Waszyngtonie nie padnie "twarda deklaracja" w sprawie stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

- Amerykanie przyjęli już na najbliższy rok budżet. Zapisano w nim środki na przygotowanie analiz, czy taka stała baza w tej części świata ma w ogóle sens - wyjaśnił Janusz Zemke. 

Przypomnijmy. Kongres poprosił Pentagon o raport w tej sprawie. - Będzie to analiza głównie o charakterze politycznym. Amerykanie również przeanalizują, jak wpłynie to na ich relacje z Rosją i Niemcami - dodał polityk SLD.

Rosja kontra USA

Według gościa Radia TOK FM USA z czasem zdecyduje się na ustępstwa wobec Rosji. 

- Myślę, że Amerykanie będą szukali nici porozumienia. Coraz mocniej angażują się w to, co dzieje się w Azji. I wygląda na to, że raczej chcieliby mieć spokój i nie brać odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie - mówił Janusz Zemke. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Czy Amerykanie zaangażują się w blokowanie Nord Stream 2?
 • Czy Barbara Nowacka zdradziła lewicę? Dlaczego Janusz Zemke jest zaskoczony decyzją Nowackiej;

Włodzimierz Cimoszewicz: PiS zapewniał, że w koncepcji Trójmorza chodzi o więzy gospodarcze,nie o politykę

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zemke: Zostaniemy pochwaleni przez Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  #Janusze

 • 66kropek

  Oceniono 5 razy 1

  Może Zemke opowiedziałby nam jak trzeba zrobić,żeby USA naprawdę nas pochwaliła? Oj byłaby to długa opowieść. I soczysta.

 • misha_xl

  Oceniono 2 razy 0

  No, to urośniemy w dumę. Pochwali nas Donald Trump, potem Nicolas Maduro, następnie Kim Dzong Un... Szkoda, że Bokassa już nie żyje - on też by nas pochwalił. Za tuczenie dzieci...

 • bart5554

  Oceniono 9 razy -1

  W ostatni piątek miałem okazję posłuchać przez chwilę porannej „dyskusji” prowadzonej na antenie TOK FM przez „dziennikarzy” Lisa, Żakowskiego i jeszcze jednego pana na temat Andrzeja Dudy. Wodospad nienawiści, rzygowiny, intelektualnie poziom rynsztoka. Dawno już was nie słuchałem i byłem w szoku słysząc, dokąd doszliście w swojej propagandzie. Tylko się cieszyć. Lis powiedział, że wizyta Prezydenta RP w USA jest „nieistotna”. Poczekajmy na efekty i wspomnijmy słowa Lisa…

 • bozenab_1949

  Oceniono 1 raz -1

  A poleci tym samolotem VIP-owskim czy nadal te samoloty z braku wylatanych godzin ( co za paradoks - jak mają wylatać jak nie latają ) nadal będzie grzał miejsce w hangarze ?

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy -1

  Cytat: "Zostaniemy pochwaleni za wydatki na obronność, nie padnie jednak deklaracja w sprawie stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce"

  Kto jak kto, ale chyba Zemke wie to najlepiej. Przecież SAM wysłuchiwał podobnych "pochwał", gdy okazało się że przetarg na samoloty myśliwskie, wygrali Amerykanie. A "chwalić" było za co, bo o ile mi się wydaje, to na "offset" do F-16, czekamy do dziś.. :-))

 • getz54

  Oceniono 5 razy -1

  Towarzysz Brezniew tez wzywał do siebie przywódców państw z Europy wschodniej. Mimo strachu, ze nie wrócą byli dumni, ze zostali wezwani. Tak samo pracowicie przygotowywano wizytę w Moskwie Honekera, Gomułki, Ziwkowa, Ceausescu, Mao Tse Tunga, Kim Ir Sena, jak teraz Adriana Dudka. Poklepie mnie po policzku Donald Trump czy tylko klepnie w plecy ? Czy pochwali mnie za olanie moczem Unii europejskiej, lekcewazenia Niemiec i Francji, których tak nie lubi, czy pominie to milczeniem ? Czy podaruje naszej armii parę strzelb i woreczek prochu, czy kaze kupic parę zardzewiałych tomahawków znalezionych w indiańskim wigwamie ? Jezeli Adrianowi Dudkowi USA nie pomylą się z Kubą a Trump z Fidelem Castro, to wizyta moze nalezec do wesołych przezyc. Tylko jeszcze to lądowanie...........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX