Europejska Sieć Rad Sądownictwa bez polskiej KRS. Decyzja zapadła

O wykluczeniu KRS zdecydowała dziś Europejska Sieć Rad Sądownictwa. - Polski wymiar sprawiedliwości jest w stanie pożaru - ocenił Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona niezależności sądownictwa. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które w 2004 roku organizację zakładały. 

Teraz członkostwo polskiej KRS zostało zawieszone. Według władz organizacji rada nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Decyzja zapadła na dzisiejszym (poniedziałkowym) posiedzeniu Europejskiej Sieci w Bukareszcie, a wniosek w tej sprawie złożył członek Holenderskiej Rady Sądownictwa Kees Sterk, który jest też przewodniczącym ENCJ. Stanowisko organizacji podano w oficjalnym piśmie.

Według Dariusza Mazura, rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Themis, trudno sobie wyobrazić, by europejska organizacja nie zauważyła upolitycznienia wyborów członków KRS. Trudno też pominąć fakt, że większość członków nowej rady jest "bezpośrednio związana z ministerstwem sprawiedliwości", a "członkowie KRS grożą postępowaniami dyscyplinarnymi tym członkom Sądu Najwyższego, którzy wystąpili z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Jak podkreślił rzecznik stowarzyszenia sędziów, sytuacji polskiej rady nie poprawia też to, że "członkowie KRS twierdzą, iż konstytucyjnie gwarantowana kadencja prezesa SN wygasła".

- Trudno sobie wyobrazić, żeby ta instytucja nie dostrzegła czynników, które powodują, iż nasza KRS nie zajmuje się ochroną niezależności polskiego sądownictwa, a raczej pomaga w ograniczeniu tej niezależności - podsumował sędzia Mazur w rozmowie z Piotrem Maślakiem.

Kto jest I prezesem Sądu Najwyższego? Zagadkowa odpowiedź rzecznika KRS

Czytaj też: Naczelna Rada Adwokacka apeluje do prezydenta ws. nowej KRS. "To zagrożenie dla bezpieczeństwa">>>

Pożar 

Przedstawiciele władzy próbowali dyskredytować znaczenie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Ale jak przypomniał sędzia Mazur, nie jest to jedyna organizacja, która alarmowała w sprawie upolitycznienia polskiego wymiaru sprawiedliwości.

- W świetle komunikatów wszystkich organizacji zajmujących się ochroną praworządności w Europie i na świecie - wymienię tylko Komisję Wenecką, Radę Konsultacyjną Sądów Europejskich - polski wymiar sprawiedliwości jest w stanie pożaru. A właściwie w stanie wypalania się - zdiagnozował gość TOK FM.

Dzisiejsze (17 września) posiedzenie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa odbędzie się w Bukareszcie.

TOK FM PREMIUM