Czy gry komputerowe mogą zmienić strukturę ludzkiego mózgu? "To dobre narzędzie stymulacji"

Naukowcy z warszawskiego Uniwersytetu SWPS badają, jak działają treningi poznawcze zarówno tradycyjne, jak te oparte na grach komputerowych. Czy gry mogą pomóc w walce z chorobami degeneracyjnymi mózgu?

Laboratorium najczęściej  wykorzystuje grę strategiczną StarCraft. Jak mówiła w TOK FM szefowa GamesLab Aneta Brzezicka, gracze "wykonują bardzo ciężką pracę umysłową, muszą przyswoić bardzo dużą ilość informacji, planują długofalową strategię". 

Do testów zapraszane są osoby, które w ogóle nie grają w gry, albo robią to mniej niż sześć godzin tygodniowo.

Gry komputerowe lepsze od treningów poznawczych

- Generalnie nie da się stworzyć idealnego treningu poznawczego, który poprawi nam funkcjonowanie pamięci, inteligencji i wszystkiego, co da się wymyślić. Można wytrenować jakąś bardzo specyficzną zdolność, ale ma to słabe przeniesienie na inne sfery funkcjonowania - tłumaczyła Brzezicka.  Z grami komputerowymi sytuacja jest trochę lepsza.

- Wszystkie takie gry (strategiczne - red.) mają kilka elementów, których pozbawione są treningi poznawcze, a które przydają się w zaangażowaniu osoby w wykonywanie zadania - opowiadała szefowa GamesLab. Jak dodała: W grze poziom zaangażowania jest dopasowywany do poziomu wykonywanych zadań - kiedy idzie nam dobrze, przeskakujemy na wyższy i musimy się znowu uczyć nowych rzeczy.

Regularny trening poznawczy stymuluje pamięć mózgu, dzięki czemu jest on bardziej aktywny. A badania ekspertów, zajmujących się procesem starzenia, chorobami degeneracyjnymi mózgu mówią o konieczności "pobudzania" mózgu, przez zdobywanie nowych kompetencji, umiejętności.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

  • Czy gry, w które gramy na telefonie, wzmacniają potencjał poznawczy?
  • Kto i gdzie może się zgłaszać do badań prowadzonych przez Games Lab?

Książka o tworzeniu gier komputerowych dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Czytaj też:  Pokonywały rasizm, bariery kulturowe i edukacyjne - jak kobiety podbiły kosmos?

TOK FM PREMIUM