Prof. Witold Modzelewski stawi się we wtorek przed komisją ds. VAT. "Uczył firmy, jak unikać podatku"

- Doradzał firmom, które starały się płacić jak najmniejszy VAT. Uczył, jak unikać podatku, teraz tą wiedzą może podzielić się z komisją - komentuje rzecznik PO Jan Grabiec.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-u w czasach rządów PO-PSL przesłucha we wtorek pierwszego świadka.

Będzie nim związany z Prawem i Sprawiedliwością prof. Witold Modzelewski, wiceminister finansów na początku lat 90, specjalizujący się w prawie gospodarczym.

Naukowiec od dawna przekonuje, że zapisy w prawie podatkowym, które doprowadziły do ogromnych wyłudzeń podatku VAT, to efekt złej woli.

"Doradzał, jak unikać VAT"

Zdaniem posła Jana Mosińskiego z PiS, zeznania prof. Modzelewskiego przed komisja, będą bardzo wartościowe.

- Myślę, że twórca polskiej polityki podatkowej jest doskonałym autorytetem, w sensie projekcji tego, co zamierzał tworząc to prawo, jakie cele chciał osiągnąć, nie tylko jako naukowiec, ale też jako minister finansów - przekonuje.

Czytaj też: Prześwietlić VAT za czasów PO i PSL? "PiS próbuje ugasić pożar wywołany nagrodami Beaty Szydło"

W to, że prof. Modzelewski został wezwany przed komisję nieprzypadkowo, nie wątpi także rzecznik PO Jan Grabiec.

- Doradzał firmom, które starały się płacić jak najmniejszy VAT. Uczył, jak unikać VAT, teraz tą wiedzą może podzielić się z komisją - komentuje.

Na kolejne przesłuchanie 9 października wezwany jest już za to były minister finansów w rządzie PO-PSL, Jan Vincent Rostowski

Uchwałę posłów PiS o powołaniu komisji śledczej ds. VAT, przygotowaną przez posłów PiS, Sejm przyjął na początku lipca tego roku.

Komisja ma zbadać prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy.  Przyjrzy się okresowi od grudnia 2007 r. do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały o komisji napisano, że w tym czasie doszło do rozszczelnienia systemu podatku VAT.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
We wtorek rusza komisja śledcza ds. VAT. Jako pierwszy stanie przed nią prof. Witold Modzelewski
Zaloguj się
 • bera12

  Oceniono 1 raz -1

  Pan Modzelewski stworzył ustawę o VAT, po czym przeszedł do biznesu doradzając jak unikać VAT, bo sam luki poczynił w tejże ustawie. Wyjątkowo obrzydliwe zachowanie. Zważywszy , iż jest z PiS, nie dziwi nic

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Przeciez przez lata nauczaliscie na mnaukach lud prosty, iz wszystko co nei jest zabronione jest dozowolone, ta nauke wraz z pierwszym ukradzionym milionem pokolenie okraglaka wyssalo z mlekiem matki ojczyzny.
  Jesli chodzi o Modzelewskiego to jeszcze w latach 90 pokazal postsolidarnosciowej bandzie zlodziei srodkowy palec ujawniajac spoleczenstwu jak tworzono prawo podatkowe w sejmie, gdzie wystarczylo poswiadczenie od babci na swistku papieru o darowiznie. Czesc narodu wychowanego w systemie miliona pieczatek dlugo nie moglo to pomiescic sie w glowie i czesc skorzystalo odliczajac sobie od podstawy darowizne dla babci.

 • beznyl

  Oceniono 4 razy -2

  Pana Jana Grabca trzeba będzie przesłuchać, sprawdzić jego pamięć, co wie na ten temat. Zobaczymy czy będzie miał amnezję.

 • tubylec_ww

  Oceniono 7 razy -3

  Modzelewski po 1994 roku na żółtych stronach "Rzeczypospolitej" wypowiadał się na temat niejasności przepisów ustawy o VAT. Tej samej ustawy, którą sam tworzył. I zawsze odpowiedzi były następujące: "Zasadniczo przepis należy interpretować tak i tak..." po czym w połowie artykułu było "tak, ale...", a następnie tak tłumaczył, że obracał interpretację przepisu o 180 stopni. Taki był z niego szkodnik.

 • tubylec_ww

  Oceniono 5 razy -3

  Modzelewski zachęcał firmy do optymalizacji podatkowej w VAT i CIT. W większości to były z góry przegrane sprawy. No, ale kasa leciała, niezależnie od wyniku sporu z fiskusem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX