Wizyta Andrzeja Dudy w USA Białym Domu. Koniec wiz dla Polaków? "Przyglądamy się temu bardzo poważnie"

- Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze - zachwalał Donald Trump podczas spotkania z Andrzejem Dudą. Z deklaracji prezydenta Trumpa wynika, że USA "rozważają" stałe bazy w Polsce, "przyglądają" się zniesieniu wiz dla Polaków.

Prezydent Andrzej Duda czekał od początku kadencji Donalda Trumpa, na zaproszenie do Białego Domu. Podczas wtorkowego spotkania amerykański prezydent zapewniał o tym, że relacje między USA i Polską są wyjątkowe. - Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze. Mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa - zachwalał podczas spotkania z Andrzejem Dudą.

Na pytanie dotyczące zniesienia wiz dla Polaków mówił: Przyglądamy się temu bardzo poważnie. Zapytany o możliwość stworzenia w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych odpowiedział: Rozważamy coś takiego, chcemy o tym rozmawiać. 

Andrzej Duda dziękował za spotkanie i wspominał ubiegłoroczną wizytę Donalda Trumpa w Warszawie. - Dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim - powiedział prezydent.

Dr Paweł Kowal, jeszcze przed spotkaniem Trump-Duda, mówił, że rozmowy w Białym Domu pomogą obu prezydentom. - Prezydent Duda pokaże, że może być przyjęty w Białym Domu. A powstało wrażenie, że jest mało efektywny w relacjach z prezydentem USA - ocenił były wiceminister spraw zagranicznych.

Zdaniem dr Kowala Trumpowi spotkanie z Dudą pomoże walczyć z wizerunkiem polityka, który sprzyja Rosji.

Wizycie Andrzeja Dudy towarzyszył protest pod hasłem obrony konstytucji. 

Pierwsza wizyta, niepierwsze spotkanie

Po rozmowach obaj prezydenci mają przyjąć i ogłosić tekst wspólnej deklaracji o strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Po wizycie w Białym Domu prezydent spotka się w Senacie z członkami polskiej grupy parlamentarnej. Później Andrzej Duda złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego i odwiedzi Cmentarz Narodowy w Arlington.

- Ze zdziwieniem odnotowałem komentarze, że to będzie pierwsze spotkanie.  Andrzej Duda wiele razy widział się z Donaldem Trumpem - mówił wczoraj w TOK FM Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prowadząca audycję Karolina Lewicka zauważyła jednak, że do wcześniejszych spotkań dochodziło na korytarzach i przy windzie. Przypomniała też, że poprzednicy Andrzeja Dudy odwiedzili Biały Dom po krótszym czasie od rozpoczęcia prezydentury. - Lech Wałęsa po 4 miesiącach, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński po 8 miesiącach, Bronisław Komorowski po 6 - wyliczała dziennikarka.

Posłuchaj tej rozmowy:

TOK FM PREMIUM