Wizyta Andrzeja Dudy w USA Białym Domu. Koniec wiz dla Polaków? "Przyglądamy się temu bardzo poważnie"

- Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze - zachwalał Donald Trump podczas spotkania z Andrzejem Dudą. Z deklaracji prezydenta Trumpa wynika, że USA "rozważają" stałe bazy w Polsce, "przyglądają" się zniesieniu wiz dla Polaków.

Prezydent Andrzej Duda czekał od początku kadencji Donalda Trumpa, na zaproszenie do Białego Domu. Podczas wtorkowego spotkania amerykański prezydent zapewniał o tym, że relacje między USA i Polską są wyjątkowe. - Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze. Mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa - zachwalał podczas spotkania z Andrzejem Dudą.

Na pytanie dotyczące zniesienia wiz dla Polaków mówił: Przyglądamy się temu bardzo poważnie. Zapytany o możliwość stworzenia w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych odpowiedział: Rozważamy coś takiego, chcemy o tym rozmawiać. 

Andrzej Duda dziękował za spotkanie i wspominał ubiegłoroczną wizytę Donalda Trumpa w Warszawie. - Dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim - powiedział prezydent.

Dr Paweł Kowal, jeszcze przed spotkaniem Trump-Duda, mówił, że rozmowy w Białym Domu pomogą obu prezydentom. - Prezydent Duda pokaże, że może być przyjęty w Białym Domu. A powstało wrażenie, że jest mało efektywny w relacjach z prezydentem USA - ocenił były wiceminister spraw zagranicznych.

Zdaniem dr Kowala Trumpowi spotkanie z Dudą pomoże walczyć z wizerunkiem polityka, który sprzyja Rosji.

Wizycie Andrzeja Dudy towarzyszył protest pod hasłem obrony konstytucji. 

Pierwsza wizyta, niepierwsze spotkanie

Po rozmowach obaj prezydenci mają przyjąć i ogłosić tekst wspólnej deklaracji o strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Po wizycie w Białym Domu prezydent spotka się w Senacie z członkami polskiej grupy parlamentarnej. Później Andrzej Duda złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego i odwiedzi Cmentarz Narodowy w Arlington.

- Ze zdziwieniem odnotowałem komentarze, że to będzie pierwsze spotkanie.  Andrzej Duda wiele razy widział się z Donaldem Trumpem - mówił wczoraj w TOK FM Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prowadząca audycję Karolina Lewicka zauważyła jednak, że do wcześniejszych spotkań dochodziło na korytarzach i przy windzie. Przypomniała też, że poprzednicy Andrzeja Dudy odwiedzili Biały Dom po krótszym czasie od rozpoczęcia prezydentury. - Lech Wałęsa po 4 miesiącach, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński po 8 miesiącach, Bronisław Komorowski po 6 - wyliczała dziennikarka.

Posłuchaj tej rozmowy:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Po spotkaniu z Trumpem
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 3

  Tak sie nadymacie , wiec uwazajcie zebyscie nie popuscili ....

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Nikt nie powiedział zonie Adriana Dudka, ze jedzie do Waszyngtonu a nie na aukcję Pride of Poland do Janowa Podlaskiego. Przy ogromnie wyluzowanej i zachowującej się normalnie pani Melani Trump stepowała jak klacz przed wybiegiem na trociny. Zabrakło chyba pani Skrzypek obok niej, nie było nikogo kto by ją przytrzymał za uzdę. Zdarza się.

 • rbik53

  Oceniono 3 razy -1

  .
  Trump "przygląda się", bo w sprawie wiz ma g. do gadania. O tym decyduje Kongres na podstawie statystyk.

 • bihepi

  Oceniono 5 razy -1

  Jak będzie po angielsku: Adrian?
  pancake? donut? pudding? dudding?
  A może Morty?

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy -1

  Na wizytę czekał TRZY lata.
  To na Nowogrodzkiej, poszło jednak szybciej... :-))

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy -2

  Na całe spotkanie "w cztery oczy", Biały Dom zaplanował 15 minut brutto, czyli od zaproszenia do "Owalnego" po wyjście na korytarz. Pytanie: CO MOŻNA omówić w tak krótkim czasie? :-))

 • endrju1521

  Oceniono 11 razy -3

  Duduś zostanie poklepany po plecach, i do domu!

 • ulisse

  Oceniono 4 razy -4

  Duda i Trump już nam załatwił a i Wołodia się zgodził, Polska będzie od morza do morza!!! (Czukockiego i Ochockiego) / i jak blisko do sojusznika - cieszy sie PiS - bolszewia !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX