Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Kowal: Przyjęcie prezydenta Polski jest dla Trumpa bardzo wygodne

- Prezydent Duda pokaże, że może być przyjęty w Białym Domu - mówi Paweł Kowal. Ale zdaniem byłego wiceszefa MSZ, wizyta polskiego prezydenta jest ważna także dla prezydenta USA Donalda Trumpa.

Prezydent Duda nie pierwszy raz jest z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Ale po raz pierwszy zostanie przyjęty przez Donalda Trumpa w Białym Domu.

- Powstało wrażenie, że prezydent Duda jest mało efektywny w relacjach z prezydentem USA. Było spotkanie w Polsce, w lipcu 2017 roku, bardzo udane wizerunkowo. Prezydent Polski bardzo potrzebuje tego spotkania z Trumpem - mówi dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

Zdaniem gościa TOK FM także Donaldowi Trumpowi spotkanie z Dudą jest teraz potrzebne. Przede wszystkim ze względu na oskarżenia dotyczące tego, że prezydent USA "ma skłonności do Rosji, sprzyja Rosji".

- W takiej sytuacji przyjęcie prezydenta Polski i np. ogłoszenie, że udziela się jakiegoś wsparcia Polsce, szczególnie militarnego, jest dla Donalda Trumpa bardzo wygodne. Więc w sferze taktycznej, można powiedzieć, że każdy swoje wygra - ocenia dr Paweł Kowal.

Czytaj też: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Zostaniemy pochwaleni przez Donalda Trumpa">>>

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Wg Pawła Kowala obu prezydentom spotkanie jest potrzebne

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Co poza wizerunkowym sukcesem?

Według byłego wiceszefa MSZ wizyta prezydenta Dudy może się skończyć nie tylko wizerunkowym sukcesem.

- Obóz władzy ma ten problem, że nie jest w stanie sensownie kupić broni. A trzeba sukcesu, by pokazać opozycji, że rząd może za te pieniądze kupić sprzęt. Możliwy jest więc - jak to się mówi -  zakup z półki, bezpośredni zakup od rządu Stanów Zjednoczonych dużej partii uzbrojenia i przestawienie tego jako sukcesu wizyty - uważa dr Kowal.

Andrzej Duda podczas wizyty w Białym Domu spotyka się nie tylko z Donaldem Trumpem. W rozmowach obu prezydentów mają też uczestniczyć wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz polscy ministrowie obrony i spraw zagranicznych: Mariusz Błaszczak i Jacek Czaputowicz.

Po wizycie w Białym Domu, prezydent Duda spotka się w Senacie z członkami polskiej grupy parlamentarnej; złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego i odwiedzi Cmentarz Narodowy w Arlington.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu:

Czytaj też: Czy Andrzej Duda chce zabłysnąć przed Trumpem? "Wszak to prezydent USA mówił, że UE to wróg">>>

5 najbardziej pamiętnych momentów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu

DOSTĘP PREMIUM