"Zaczyna się nam prawniczy polexit". Sędzia Żurek o pomyśle wyjścia KRS z europejskiej instytucji
Odpowiedzią KRS na decyzję o jej zawieszeniu przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) jest pomysł, by nasza rada sam opuściła ENCJ. Decyzja może zapaść pod koniec tygodnia.
- Zaczyna się nam prawniczy polexit. Bo jak to inaczej nazwać?- pyta w rozmowie z reporterką TOK FM Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zdaniem sędziego pomysł stawia w bardzo złym świetle polską stronę. Bo zamiast rozmawiać i negocjować rozważa się pomysł opuszczenia Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.
- To jest wychodzenie Polski - na raty - ze wspólnoty prawnej UE. To zadziwiające: sami sobie strzelamy w stopę. Bo pokazujemy, że nie zależy nam na europejskiej rodzinie - ocenia sędzia Żurek.
Według byłego rzecznika KRS naprawianie szkód, które dokonują się obecnie, potrawa bardzo długo. Bo nie tylko o zmianę wprowadzonych przez PiS przepisów chodzi. - Wiadomo jest powszechnie, że bardzo łatwo i szybko traci się dobre imię i zaufanie. Jesteśmy w tym momencie. Myślę, że minie sporo czasu nim przekonamy europejską rodzinę, że u nas jest trójpodział władzy, niezależne sądy, nasza władza polityczna nie ma tak silnego wpływu na sędziów - uważa sędzia Waldemar Żurek.
Każdy może odczuć skutki decyzji KRS
Sędzia Bartłomiej Przymusiński ostrzega, że ewentualna decyzja Krajowej Rady Sądownictwa o wystąpieniu z ENCJ, może mieć fatalne skutki dla obywateli. Jakie?
- Sądy innych krajów Unii Europejskiej, gdy będą otrzymywały wyroki polskich sądów, mogą np. stwierdzić, że odmawiają wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, który pochodzi z Polski - mówi rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
To oznacza, że rodziny pokrzywdzonych, które chciały, by "sprawca zapłacił za to, co zrobił", nie doczekają się tego.
KRS wnioskiem o wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zajmie się w czwartek lub piątek.
Przypomnijmy, Krajowa Rada Sądownictwa należy do grona założycieli Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Organizacja, która powstała w 2004 roku, zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona niezależności sądownictwa.
Według ENCJ, KRS nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.